Aktuálně

13.05.2022 09:52:19

Exkurze Auschwitz

V pondělí 9. května se žáci 9. ročníku vydali s pedagogickým doprovodem na exkurzi do koncentračního tábora Auschwitz (Osvětim) v Polsku. Fotografie Terezky M. a dojmy žáků z tohoto výjezdu si můžete prohlédnout níže.

Luboš B.: Když se přijelo na místo, kde jsme měli mít prohlídku, zaujalo mě, že původně se Osvětim skládala ze tří částí, dneska už jsou jen dvě. V první časti bylo celkem dvacet budov a v druhé bylo něco kolem tři sta budov. Zde se do jedné plynové komory vlezlo dva tisíce lidí.
Jsem rád, že jsem toto místo viděl na vlastní oči a pocítil strach z tohoto místa, kde zemřelo víc jak milion lidí. 


Luc Č.: Já sám si nedokážu představit, jak bych s následky genocid vůbec žil, hlavně kdybych byl hned na místě, kde se to zrovna odehrávalo. Ale jak tak nad tím přemýšlím, i kdyby se tohle několikrát někomu ukázalo, tak by tu stále byli lidé, kteří by byli buď až moc arogantní to pochopit a stále si vymýšlet různé výmluvy, proč to dělat, rasisté a lidé, kteří by to klidně udělali znovu.
Teď’ když to ale srovnám s včerejším výletem do Auschwitzu a Březinky, tak jsem se 100% ujistil, že si to vůbec nedokážu představit. Takovéhle věci jsou až na zblití, a nedokážu si představit, že tohle někoho vůbec napadlo… i když si to doopravdy dokážu představit a už vím, že lidé jsou schopni ještě mnohem víc věcí než si myslí.
Chápu, proč by se někdo na takové místo už nikdy nechtěl vrátit, ty vzpomínky na to, co se tam odehrávalo, musí být strašné. Být to já, tak bych okamžitě utíkal na druhý konec světa a všechno nejraději zapomněl. Ta představa, že bych byl rozdělen od své rodiny, a bud’ bych byl poslán do plynu nebo do práce, mě celkem dost děsí. Nedokážu si představit život někde, kde by mě mlátili a každou chvíli by mi hrozilo, že mně zabijí. Proto obdivuji všechny ty lidi, kteří to přežili a stále žili svůj život dál, a posílám svou úctu těm, kteří ho tam ztratili. 
Myslím si a pevně doufám, že se lidé jednou ponaučí a polepší, a také že se tohle už nikdy nebude opakovat. 

 

Aleš F.: Měl jsem tam takový divný pocit v sobě, že jsem tam, kde zemřela spousta lidí, stojím na tom místě, kde někdo ležel na zemi. Viděl jsem to před očima, jak se tam ti lidi válí na zemi v plynové komoře, jak je tam bijí, když nepracují. Nejvíc mě to dostalo u té zdi, jak je tam stříleli.

Kája S.: Včera na mě na tom místě působila strašně divná energie a po celou exkurzi jsem měla husí kůži. Myslím si, že dnes si nedokážeme představit, jaké to v minulosti bylo a co ti lidé museli prožívat. Tolik nenávisti a tolik zla, chtělo se mi i chvilkami brečet. Na mě tohle téma působí strašně, pro mě je tohle strašná katastrofa a můžeme jen doufat, že se nám tohle nestane a nezažijeme to, co lidi před námi. Obecně tohle téma (2. sv. válka) mě velice zajímá, ale je to pro mě strašně citlivé téma a nerada myslím na to, co se tam všechno dělo. Upřímně já bych si to nedokázala představit, a to nikdo z nás. Mám opravdu velký respekt k lidem, co dodnes žijou a vůbec, že se o tomhle ještě s někým baví a dávají na internet své různé příběhy. Pán, který nás celou exkurzi provázel, říkal, že na výročí se lidi, kteří byli v 2. sv. válce a přímo v těch koncentračních táborech (ale samozřejmě i jiní lidé), sejdou k pomníku a oslavují konec války. Ale někteří tam nejdou vůbec, chtějí mít od toho pokoj a nejraději na to zapomenout. Upřímně, já bych se taky nerada vracela tam na to místo a vzpomínala na to, jaké to tam bylo a jak to probíhalo a jak před očima ostatních lidí mučili a zabíjeli druhé. Bylo by to pro mě dost nepříjemné, takže chápu lidi, kteří se s tím nechtějí už spojovat a chtějí na to zapomenout. Proto mám obrovský obdiv k lidem, kteří se dodnes o tom s někým dokážou pobavit a říkat, co vše tam zažívali. Určitě ne na každého to působilo stejně jak na mě, ale jak říkám, pro mě to bylo dost nepříjemné a po celou dobu jsem měla husí kůži. To ovšem neznamená, že nejsem ráda, že jsem tam byla. To vůbec. Dozvěděla jsem se dost nových věcí a informací, které jsme se ani ve škole neučili, a rozhodně jsem si z toho místa něco vzala. Tam mi došlo, že teď je každý tady na světě něčím rozmazlený a neváží si toho, co má. Jak ti lidé tam museli trpět, je něco neskutečného, a každý by měl být rád za to, co má, a hlavně, že má pohromadě rodinu, může si dělat co chce (v rámci možnosti) a že vůbec žije v podmínkách, v jakých žije.

Anička T.: Myslím si, že to, co se dělo v minulosti, bylo hrozné a každý by se nad tím měl zamyslet. A to, co ti lidé v koncentračním táboru zažili, bylo hrozné a neumím si to ani představit, jaké to muselo být, že se už neviděli se svojí vlastní rodinou. Museli spát jako dobytek na zemi na seně, namačkaní na sebe, když byla zima, tak dostali pár dek, které nevyšly na všechny, takže tam umrzli. A když jeden ze Židů utekl, tak dalších deset náhodných zabili jako varování, aby neutekli. Průměrná délka života v koncentračním táboře byly 3 měsíce, pokud nešli rovnou do plynové komory, a 80 % transportovaných Židů bylo hned po převozu zabito. Já samotná si neumím představit, že by se to dělo teď a lidé by zažili něco takového.

Fotogalerie zde.

11.05.2022 21:39:36

26. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině

11.05.2022 11:55:09

Výsledky sběrové soutěže

Ve dnech 3. a 4. května proběhlo 2. kolo soutěže tříd ve sběru starého papíru.

V jarním kole žáci nasbírali 15 933 kg papíru. V obou kolech soutěže žáci nasbírali 25 445 kg starého papíru.

Výsledky soutěže po 1. a 2. kole:

1. – 5. ročník                                              6. – 9. ročník

1.  místo  -   5. A                                       1.  místo  -  7. A

2.  místo  -   5. B                                       2.  místo  -  6. A

3.  místo  -   3. B                                       3.  místo  -  7. C  

Vítězným třídám blahopřejeme k hlavní ceně, kterou je ředitelské volno. Všichni sběrači budou za velkou snahu odměněni a výtěžek akce bude využit na zakoupení pomůcek do výtvarné  a tělesné výchovy.

 

Děkujeme všem sběračům a rodičům za podporu této akce.

Těšíme se na další spolupráci!!!

03.05.2022 13:10:29

Sběr starého papíru

Ve dnech 3. 5. a 4. 5. 2022 se uskuteční v areálu ZŠ tradiční sběr starého papíru. Tímto jarním kolem ukončíme soutěž tříd o ředitelské volno v tomto školním roce.
Papír bude možno navážet do kontejnerů po oba dny od 13:oo hod - 18:oo hod, prosíme o řádné svázání papíru.

Těšíme se na spolupráci a podporu akce.

03.05.2022 10:49:06

Rozhodnutí o přijetí do 1. třídy.

Pro příští školní rok jsme vyhověli všem žádostem. Rozhodnutí o přijetí naleznete zde.

Veškeré informace k zápisu pak v hlavní nabídce pod názvem "Budoucí prvňácci"