Deníček Berušek

Květen u Berušek

Měsíc květen nám nabídl nádherné sluníčkové počasí, které jsme využívali ke sportovním aktivitám venku. Děti v rámci projektu "Se sokolem do života" plnily hravou formou sportovní disciplíny, zdolávaly při cvičení překážky přírodní i uměle vytvořené a za každou splněnou aktivitu si nalepily nálepku do svého deníčku.

Děti se zúčastnily i ukázky fotbalového tréninku na hřišti u školy a vyzkoušely si, jaké to je být fotbalistou.

Měsíc květen byl také věnován převážně maminkám. Po dvou letech jsme konečně mohli maminky přivítat u nás ve třídě a ukázat jim, co všechno se děti naučily, a že toho nebylo málo. Děti nacvičily nejen vtipné taneční vystoupení, ale jako divadelní hvězdy zahrály muzikál Sněhurka a pro maminky si připravily malý dárek.

V měsíci květnu děti pokračovaly v lekcích plavání a navštívili jsme Dětský svět techniky v Ostravě, kde se děti vydováděly na místních atrakcích.

Ke konci měsíce už na budoucí školáky čekalo focení na tablo a společné focení na závěrečnou fotku na památku.

     

 

Duben na beruškách

Hned první aprílový den měly děti úžasný program. Přijeli k nám policisté.  Paní Šelongová, maminka Tomáška, která pro nás přednášku připravila, řekla dětem spoustu zajímavých informací a obdarovala je drobnými dárky.

V dubnu začal adaptační kurz pro děti, které jdou v září do školy. Kurz probíhal v prostorách základní školy a vedly ho učitelky z prvního stupně.  Děti se tak seznámily s novými prostory školy a procvičily si některé dovednosti.

Opět nás navštívila paní z MiniZOO z Opavy. Tentokrát k nám přivezla roztomilé králíčky a řekla nám jak se o takové králíčky stará, co žerou a jak může takový králíček závodit.

V dubnu u nás ve školce probíhalo jarní focení. 20. dubna jsme se vydali na parádní výlet do planetária. Hvězdy, sluneční soustava a povídání o planetách bylo pro děti nejen zajímavé, ale také naučné. Po prohlídce celého planetária a různých strojů, které nám pomohly pochopit, jak vzniká tsunami nebo jak se otáčí Země, jsme zhlédli film promítaný na kopuli planetária.

A ještě nekončíme, v dubnu také začalo plavání, které si všechny děti moc užívají. Hned první lekci si děti užívaly jízdu na tobogánu. Ve stejný den odpoledne probíhal také zápis do prvních tříd. Na děti čekalo spoustu zábavy a úkolů na stanovištích a v neposlední řadě také paní učitelky, které si s dětmi popovídaly a zapsaly je do první třídy.

     

 

Jak jsme na Beruškách prožili březen

V prvním březnovém týdnu jsme se ještě věnovali tématu: Brzy budu školákem, děti si upevnily své dosavadní znalosti, které jsou nutné ke vstupu do ZŠ a druhý týden byl v duchu tématu: Čas kouzelných knih. Děti se seznámily s pojmy: Spisovatel, Ilustrátor či rozdíly mezi knihovnou a knihkupectvím. Navštívili jsme knihovnu v Bolaticích, kde byl pro děti připravený pestrý program a dvě knihy jsme si zapůjčili i do školky.

V polovině března jsme se konečně dočkali sluníčka a společně jsme přivítali jaro sázením květin a pokusy s klíčením semínek: řeřichy, čočky, fazole či pažitky. Děti nosily do MŠ různorodé květiny i semínka a venku opravdu zavládlo jarní počasí v plné síle a my jsme mohli konečně vyběhnout na zahradu, zahrát fotbal či zacvičit si na hřišti u školy či vyjít na malinkatý výlet, kde jsme se podívali, jak se správně starat o domácí zvířata: kozy a kůzlátka.

Snad nám sluníčko bude přát i nadále a výletů si užijme ještě mnohem více.

     

 

Únor na Beruškách

V únoru se naše třída proměnila v olympijské studio a sportoviště. Děti žily sportem a olympiádou. Ve školce jsme vytvořili nástěnku s aktualitami z olympiády. Děti nosily různé články, obrázky a koláže, které samy vytvořily. Dále jsme v naší třídě měli fandící koutek, ve kterém jsme sledovali přímé přenosy našich sportovců. Děti fandily a byly celou tou olympijskou atmosférou nadšeny. Také jsme samozřejmě sportovali a zkusili si některé disciplíny. Také jsme si povídali o významu olympijských her, o znaku, tradicích, pravidlech aj.

Některé děti si zkusily jeden z olympijských sportů doopravdy. Zúčastnily se totiž lyžařského kurzu na Vaňkově kopci. Děti byly moc šikovné, zdokonalily se v lyžování, závodily a moc si tento kurz užily.

Měsíc únor jsme věnovali také tématu zdraví, smysly a lidské tělo. Díky novým pomůckám k tématu lidské tělo, se děti hravě seznámily s lidským tělem, s orgány a získaly tak nové vědomosti. Fotky najdete ve fotogalerii.

      

 

Leden v naší beruškové třídě

Na počátku ledna jsme se s dětmi blíže seznámili s tradicí: Tři Králové. Na děti ještě čekala Ježíškova nadílka a společně jsme ochutnali poslední kousky cukroví a dobroty od našich maminek.

Navštívila nás paní ze SVČ s ukázkou hadů. Odvážné děti si mohly hady nejen pohladit, ale i omotat kolem krku či dlaní. V lednu jsme také s dětmi začali chodit do tělocvičny ZŠ, kde si děti vyzkoušely cvičení na kruhách, skoky přes velkou švédskou bednu či závodivé hry v družstvech.

V rámci projektu Celé Česko čte dětem, nám přišla přečíst pohádku paní učitelka Alžběta Stromská a tato paní učitelka nás doprovázela i na ukázkové lekci pro rodiče, kde děti předvedly, co všechno se již v MŠ naučily.

S dětmi jsme se věnovali také pohádkám, děti nejen, že si vyzkoušely dramatizaci těch nejznámějších pohádek, ale na konci měsíce jsme téma Pohádky zakončili maškarním plesem v tělocvičně ZŠ a věřím, že jsme si to všichni užili. Tímto děkujeme všem rodičům i za dobrotky, které byly použity v rámci maškarního plesu.

    

 

Prosinec na beruškách

V prosinci naši třídu navštívil Mikuláš, Anděl a Čert. Mikuláš děti pochválil, donesl jim něco dobrého a děti za to Mikuláši zazpívaly písničku. Začátkem prosince děti pekly perníčky. Samy si zpracovaly těsto, vybraly si vykrajovátka a podařily se jim krásné a voňavé perníčky. Díky bohaté sněhové nadílce si děti užily hrátky ve sněhu a postavily si krásného sněhuláka.

Navštívila nás paní spisovatelka a ilustrátorka Andrea Popprová. Ukázala nám své knížky, přečetla nám pohádku a ukázala nám, jak se taková knížka vyrábí. Děti zaujala kniha Průzkumník Žárovka. V knize jsou skryté obrázky, které se objeví jen, posvítíme-li baterkou zezadu na obrázek.

V prosinci proběhlo na Beruškách tajné vánoční focení. Fotky dostali rodiče jako překvapení od dětí. Během měsíce si děti tvořily vánoční přání, ozdoby na stromeček, andílka, vánoční hvězdy z papíru aj. Pár dní před Vánocemi jsme se všichni setkali v jídelně. Zpívaly se vánoční koledy za doprovodu houslí. Pravou vánoční atmosféru nám vykouzlily prskavky. Vánoční nadílka hraček se z důvodu karantény uskuteční až 4. 1. 2022. Přejeme všem krásné Vánoce a do nového roku hlavně zdraví a štěstí!

         

 

Listopad u berušek

V první polovině měsíce, jsme se s dětmi ponořili do tématu: Tajemství lesa. Děti se dozvěděly spousty zajímavostí o lesní zvěři, poznávaly stopy zvířat, a dokonce naši třídu navštívila paní Tomanová ze SVČ a přinesla dětem ukázat živého ježečka a věnovala se dětem celou hodinu s velmi zajímavým programem. Každý, kdo chtěl, si mohl ježečka i pohladit. V první polovině listopadu nás navštívilo divadlo Letadlo a pomoci divadélka se děti podívaly do Afriky na žirafu, slona, opice a naučily se novou písničku.

V druhé polovině měsíce listopadu jsme se pomalu přenesli k tématu, které je jako každý rok u dětí velmi oblíbené: Tropíme čertoviny. Děti samozřejmě již nedočkavě vyhlížejí příchod Mikuláše, a abychom si to čekání zkrátili, tak si děti vyrobily krásné čertíky, vyzkoušely si namalovat Mikuláše, čerta nebo anděla vodovými barvami či vyslechly krásné příběhy: Anděl strážný a Čert Barnabáš. Děti vedly dlouhou diskusi o existenci andělů a každé z dětí si svého anděla strážného mohlo vybarvit.

Na konci listopadu čekalo a děti v naší herně i vlastní peklo, které si děti s radostí mohly vyzkoušet. Mohli jsme s dětmi pozorovat i první padající vločky z nebe a už nyní se těšíme na sněhovou nadílku, které se doufám dočkáme ještě v prosinci.

V tomto měsíci jsme se zapojili do projektu: Se sokolem do života a děti opět s nadšením plní pohybové úkoly, které je budou provázet do konce roku a veškeré aktivity si zaznamenávají do svých deníčků.

         

 

Říjen na beruškách

V říjnu bylo na Beruškách veselo. Pořád se něco dělo. Největší úspěch měla akce Hledání halloweenských kamínků. Děti ve večerních hodinách procházely strašidelnou stezkou v prostorách školky, plnily úkoly a potkávaly různé strašidelné bytosti. Za svou odvahu získaly drobné dárečky a dobroty. Největší odměnou byly malované kamínky, které dětem namalovala paní Šelongová. Tímto jí moc děkujeme.

Jednoho pěkného dne jsme se s dětmi vydali na pěší výlet na Borovou. Došli jsme na skládku, kde proběhlo cvičení v přírodě a pak jsme si dali svačinku.

Pravidelně každý měsíc, k nám chodí návštěva, která nám po obědě čte pohádku. V říjnu to byly děti z druhé třídy základní školy. Přivítali jsme paní z vědeckého centra, která nám předvedla zajímavé pokusy. Spoustu pokusů si děti samy vyzkoušely. Také nás navštívili kluci truhláři. Dovezli spoustu nářadí a náčiní, se kterým nás seznámili a poté jsme si všichni vyrobili dřevěnou medaili. Děti brousily, lepily a řezaly a moc je to bavilo.

Během října jsme si také vydlabali dýni, která zdobila naši chodbu. Za dýni moc děkujeme paní Fiedlerové. Děti si na Halloween vyzdobily celou třídu. Nikdo nepřehlédl naši obrovskou pavučinu, která byla přes celou třídu a žilo na ní spoustu pavouků, duchů a netopýrů. Naše berušky umí také pracovat a pomáhat. Na zahradě jsme nahrabali tolik listí, že se nám ani nevlezlo do připravených pytlů.

Moc se nám líbilo, když nás navštívily zoubkové víly. Dětem ukázaly, jak se čistí zoubky a dokonce děti obdarovaly zubním kartáčkem a medailí. Těšíme se na listopad, určitě přinese další zajímavé dobrodružství.

         

 

Září v naší třídě

První dny měsíce září byly pro všechny seznamovací. Děti navazovaly nová přátelství a poznávaly nové prostředí třídy. Povídali jsme si o důležitosti přátelství, určili jsme pravidla naší třídy a v polovině září děti začaly poznávat druhy ovoce a zeleniny, a to vše prožitkovou formou. Společnými silami děti vytvořily ovocný salát se šlehačkou, tvarohem a čokoládovým posypem a připravily si vlastní jablkové muffinky, které nám s ochotou upekla naše jídelna.

Chvíli nám přálo i slunečné počasí, a to jsme využili pro náš první pěší výlet, který si děti velmi užily. Věříme, že sluníčkové počasí nás bude doprovázet i v dalším měsíci, abychom mohli společně vyrazit na další výlet.