Deníček Koťátek

VÍTEJ JARO!

     

Když jsme se po jarních prázdninách vrátili do školky, začali jsme si povídat o příchodu jara. Na školkovské zahradě jsme se všichni sešli a rozloučili se se zimou vynášením Moreny. Začali jsme si povídat o jarních kytičkách, na procházkách jsme pozorovali zahrádky a poznávali, co v nich roste. Pozorovali jsme také změny v přírodě a poslouchali ptáčky. Naučili jsme se písničku o sluníčku a básničku o sedmikrásce.

Dalším velkým symbolem jara jsou Velikonoce. Povídali jsme si o tradicích a o velikonočním týdnu. Děti si do školky přinesly vyfouklá vajíčka, které si vymalovaly barvami a ozdobily. Do květináčku jsme si zaseli osení a hotový výrobek jsme si s malým dárečkem odnesli domů. Vyrobili jsme si také slepičky, malovali zajíčky ze sádry a nakonec jsme si místo beránka upekly velikonoční čokoládové muffiny.

Překvapilo nás také krásné počasí, takže jsme mohli trávit čas před Velikonoci na naší zahradě, kde nám krásně rozkvétají kytičky. Doufáme, že nás tak pěkné a slunečné dny čekají i v měsíci dubnu.

 

Únor na koťátkách

     

Po nedělním maškarním plese, pořádným MŠ, jsme ve školce pokračovali v karnevalovém duchu. Společně s dětmi jsme si vyrobili klauna, masopustní koláčky, ale hlavně nejvíc jsme se těšili na čtvrteční maškarní ples, který proběhl na třídě. Konečně přišel den D a my jsme se mohli převléknout do karnevalových kostýmů a karnevalové veselí mohlo začít. Dopolednem vládlo neskutečné nadšení, pohoda, radost a smích dětí.  Děti společně soutěžily, hrály hry, tancovaly a na závěr je čekalo karnevalové pohoštění. Všichni jsme si tento den užili a rodičům touto cestou děkujeme za spolupráci při nachystání kostýmu svým dětem.

Protože máme rádi pohádky, tak jsme se rozhodli v následujících týdnech zabloudit do pohádkové říše. Povídali jsme si, koho můžeme potkat v pohádkách, kde je najdeme a kdo je nám doma předčítá. Nejen v dopoledních činnostech, ale i před odpoledním odpočíváním jsme se seznámili s klasickými pohádkami. Ale tímto pohádky pro nás nekončí, už teď se těšíme na další, třeba o sluníčku nebo o nějaké jarní květince, když už nám venku začíná jaro.

 

Leden v koťátkové třídě

         

A je tady měsíc leden! Po vánočních prázdninách jsme se všichni vrátili zpátky do koťátkové třídy. V prvním týdnu jsme si užívali povánoční atmosféru. Povídali jsme si o tom, co jsme dostali pod stromeček a taky o třech králích, kteří nás měli přijít o víkendu navštívit. Vyrobili jsme si koruny a skládali jsme písmena K,M,B z PET víček. V pátek jsme se šli podívat na Ježíška a tři krále do místního kostela.

Pak nám začalo krásně sněžit a my si mohli začít povídat o tom, jak nám čaruje zima. Dělali jsme pokusy s ledem, vyrobili si ledovou výzdobu, kterou jsme pověsili ven a užívali jsme si zimní radovánky na sněhu.

V dalším týdnu jsme se starali o ptáčky, kteří u nás zůstali na zimu. Dávali jsme zrníčka do krmítek a kontrolovali, jestli tam mají zrníček dostatek. Z papírové ruličky, medu a zrníček jsme vyrobili krmítko, které jsme ptáčkům pověsili venku na strom. Nějaké ptáčky jsme si i vyrobili a naučili se taneček o vrabečkovi a sýkorce.

Poslední týden jsme se vrhli na téma o našem tělíčku a zdraví. Povídali jsme si o částech našeho těla, o kostech a důležitých orgánech. Učili jsme se jak si správně čistit zoubky, mýt si ruce a jak se chránit před bacily.

 

Prosinec na koťátkách

       

Vánoce byly zase o trochu blíž a my ve školce jsme se těšili na nejkrásnější svátky v roce. Na začátku měsíce nás navštívil sv. Mikuláš společně s čertem a andělem. Byla to pro nás veliká událost. Sv. Mikuláš nás pochválil a andělíček nás obdaroval malým balíčkem. Čertík zase kouskem uhlí, abychom nezapomněli, že máme být hodní. A my jsme jim zase za návštěvu zarecitovali o nich básničku.

Celý měsíc jsme se věnovali tématu Vánoc. Zkusili jsme si připravit linecké těsto a upéct si z něj cukroví, na kterém jsme si pochutnali společně s rodiči po tvořivé dílničce, kde jsme si ještě pro maminky a tatínky společně s paní učitelkami připravili malé překvapení v podobě vánočních písní, básní a tanečků. 

Také jsme si ve třídě ozdobili vánoční stromeček a vyzkoušeli si některé zvyky a tradice. Vánoční den a čekání na Ježíška jsme si zpříjemnili společným koledováním ve školní jídelně s ostatními dětmi z jiných tříd. Pro děti jsme si připravili krátké vystoupení, poslechli jsme si Burianky a nakonec jsme si všichni zazpívali koledu Štědrý večer. Cestou do třídy jsme slyšeli zvonit zvoneček. Opravdu, Ježíšek byl tady a nadělil nám spoustu nových hraček. To bylo radosti a zářivých očí.

Ještě malé překvapení nás čekalo ve středu a to krásné divadelní představení s pohádkou, jak jinak než o Vánocích.

Všem vám přejeme krásné prožití Vánočních svátků a vše nejlepší v roce 2024.

 

Jak jsme v koťátkách prožili listopad

     

Listopad na koťátkové třídě začal hned po týdnu plném strašidel. Navštívili jsme nedaleký les a začali jsme si povídat o tom, jak se máme v lese chovat, co tam najdeme a zkoušeli jsme rozpoznat stromy listnaté a jehličnaté. Děti pracovaly s přírodninami a naučily se nové písničky a básničky.

V dalším týdnu jsme se seznámili se zvířátky žijícími v lese. Děti si vyrobily ježečka, stříhaly mu bodliny a také hádaly zvuky zvířat z lesa. Dokonce se za námi přijela podívat paní s výukovým programem „JEŽEK“.

A protože se nám na konci listopadu venku ochladilo, začali jsme si povídat o oblečení. Kromě věšení a žehlení prádla, jsme také třídili oblečení podle toho, do jakého ročního období patří.

Navštívil nás mladý pan muzikant. Z naší mateřské školy zněla krásná hudba - hudební pořad „Za oponou“. Děti si vyslechly nejznámější skladby významných skladatelů a dozvěděly se mnoho zajímavostí.

Teď už se jen můžeme těšit na kouzelný čas, který nás bude čekat v prosinci.

 

Říjen ve třídě koťátek

     

Začátkem měsíce října jsme poznávali a ochutnávali zeleninu a ovoce. Dozvěděli jsme se, kde takové dobroty rostou a proč jsou tak důležité pro naše zdraví. Nejenže jsme se proměnili na herce a zahráli jsme si pohádku „O veliké řepě“, ale také na kuchtíky a upekli jsme si z jablíček výborný JABLEČNÝ KOLÁČ. „Mňam“ - to byla dobrota.

V třetím týdnu jsme si povídali o dracích z papíru a ty pohádkové jsme nechali v knížkách u princezen. Dozvěděli jsme se prostřednictvím pohádky, co potřebujeme na výrobu draka a jak takový drak vypadá. Také jsme si je vyrobili a zkusili jsme si je i podle vzoru postavit.

Poprvé jsme shlédli divadelní představení s pohádkou „Průzkumníci v lese“, už teď se těšíme na další.

Ve středu  18.10. byla pro děti a rodiče z medvídkové a koťátkové třídy ke DNI STROMŮ připravena akce s názvem HRÁTKY SE ZVÍŘÁTKY. Rodiče si s dětmi vyrobili lampiony v podobě soviček a na zahradě MŠ děti čekaly drobné úkoly.  Samozřejmě pro děti za splnění úkolů byla připravena sladká odměna.

 

První měsíc ve školce

   

Začal nový školní rok a my jsme do naší koťátkové třídy přivítali nové děti. Na začátku měsíce bylo sice spousta slziček a stýskání, to ovšem k malým dětem patří. Děti jsou letos moc šikovné a postupně si začaly zvykat na nové kamarády, třídu a paní učitelky.

Seznámily se se svojí značkou a velmi rychle si ji zapamatovaly. Objevovaly nové hračky a zjistily, že každá má své místo. Naučily se první básničky, písničky.  Povídali jsme si o tom, kde bydlíme, o domečku, jak vypadá a kdo v něm s námi bydlí. Stavěli jsme domečky z dřívek, kostek a také si ho namalovali a dolepili mu vše potřebné.

Uspořádali jsme odpolední akci „Malování na chodník“, kde si děti namalovaly obrázek křídami a zazávodily si na odrážedlech. A protože nám počasí v září přálo, trávili jsme čas venku. Děti prozkoumávaly školní zahradu, pískoviště a dokonce jsme si i troufli na delší procházky a poznávali okolí školky a školy.