Deníček Koťátek
A je tady konec…
Školní rok utekl jak voda a my jsme ve školce prožili poslední společný měsíc. Zahájili jsme jej oslavami svátku Dne dětí a protože nám počasí přálo, oslavovali jsme hned po svačince venku. Děti si vyzkoušely slalom na odrážedlech mezi klauny, hod molitanového míčky do pusy papírových klaunů, shazování plechovek, psychomotorické hry na terase, lakování nehtů „opravdickým“ lakem na papírových rukách, diskotéku…a nakonec jsme si smlsli pod stromem ve stínu na báječném nanuku.
V dalším týdnu bylo naším tématem „Povolání“. Děti poznávaly provolání podle obrázků, povídaly, čím jsou jejich rodiče. Navštívili jsme kuchyň ve školce, poznávali kuchyňské náčiní, povídali si s kuchařkami.
Jeden den k nám přijeli velkým autem HASIČI. Krátce nás seznámili se sovu prací, děti si mohly vyzkoušet jejich oblečení, prohlédly si auto, vyzkoušely si stříkat hadicí na cíl.
Také jsme si povídali o VODĚ. Kapička Jáva nám přiblížila koloběh vody v přírodě a putovala s námi až do moře – poslouchali jsme na videu šumění moře, zkoumali mušle a lastury, zjistili jsme, že je voda v moři slaná. Prohlíželi jsme si obrázky vodních zvířat. Také jsme vyzkoušeli s vodou pár experimentů: vytvořili jsme led, páru, rozpouštěli ve vodě barvy a cukr.
V posledním týdnu jsme podnikli výlet na Borovou – navštívili jsme děti v MŠ Borová. Tam si děti prohlédly třídu, pohrály si s kamarády Sovičkové třídy, daly si svačinku. Cestou tam i zpět jsme pozorovaly přírodu, sbírali lesní jahody, povídali si o poli, lese…
Nejoblíbenější písničkou byla píseň Už jde léto, ve které se zpívá, jak se těšíme na prázdniny! Tak HURÁ LÉTO, HURÁ PRÁZDNINY!
Květen u koťátek
První polovinu měsíce května jsme věnovali nácviku vystoupení ke dni maminek. Poctivě jsme s dětmi nacvičovali básničky, písničky, tanečky, vyráběli jsme pozvánky a dárečky.
18.5. byl konečně ten den, kdy měly maminky přijít do školky. Oblékli jsme se do kostýmů, namalovali se a netrpělivě čekali, až se maminky usadí. Maminkám jsme zazpívali písničky, řekli básničky a pak jsme předvedli naše představení – „Cestu kolem světa“. Navštívili jsme indiány a kovboje, japonky a samuraje, eskymáky, americké tanečníky a v Evropě jsme si zatančili v našem bolatickém kroji.
Pak jsme měli pro maminky nachystané relaxační koutky. V kadeřnictví děti maminky učesaly; namasírovaly jim ruce, nalakovaly nehty, navlékly si společně náramky a nakonec se spolu vyfotili ve fotokoutku. Potom už si jen dali malé občerstvení a povídali si. Všichni byli spokojení, a tak to má být!
Druhou polovinu května jsme věnovali tématu Barvy. Každý den jsme si s dětmi oblékali jinou barvu. Vystřídali jsme červenou, žlutou, zelenou, modrou, černo-bílou a nakonec duhovou. Každý den byl velká zábava. Četli jsme si pohádku o Červené Karkulce, hráli hru čáp ztratil čepičku, zazpívali si písničku tři citronky, ochutnali citronovou vodu; taky jsme ochutnali zelené ovoce a zeleninu, zahráli si na námořníky, udělali si lodičky, procházeli temným tunelem, dokreslovali zebře proužky a hráli si s barevným padákem.
29.5. jsme s dětmi vyrazili do kina v rámci oslav dne dětí na pohádku – Myška Pattie: na vlnách dobrodružství.
V dubnu bylo zase prima!
Začátek dubna byl ve znamení velikonočních svátků. Připomněli jsme si s dětmi tradici "mařeny", koledování s pomlázkou i hledání velikonočního zajíčka na zahradě MŠ. Děti si zkusily ozdobt vyfouknuté vajíčko netradiční technikou, dokonce zvládly upéct velikonočního beránka. Ten se nám ale povedl!
Dalším dubnovým tématem byla "zvířátka a jejich mláďata". Poznávali jsme je na obrázcícch, ale také pozorovali venku na dvorečcích, zahradách a ve stáji. Povídali jsme si o významu chovu hospodářských zvířat a jejich užitku. Ochutnali jsme vajíčko od slepičky, motali klubíčka vlny od ovečky, zkusili "dojit" mléko od kravičky a ochutnat vše, co se z mléka vyrábí.
V polovině dubna nám umožnila jedna maminka návštěvu mobilního nafukovacího planetária. Naše třída shlédla naučný projekt pro malé děti.
V měsíci dubnu jsme si také připomenuli Den Země. Povídali jsme si o ekologii, třídění odpadů či jak se správně chovat v přírodě. Před vchodem do naší školky jsme vypleli květinový záhon, ať to tady máme pěkné!
Koncem měsíce jsme společně s dětmi medvídkové třídy navštívili Hippo Centrum v Opavě - Kateřinkách. Cesta velkým autobusem, dvě hodiny dovádění na různých atrakcích, společná svačinka a hlavně dobrůtky z batůžku - to vše byl náš první výlet, který jsme si moc užili!
Vítej, JARO!
Když jsme se po jarních prázdninách vrátili do školky, čekalo nás téma Kniha – můj kamarád. Prohlíželi jsme si knihy různých žánrů, povídali si jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou. Děti si donesly svoje oblíbené knížky a zahrály jsme si na knihovnu. Do opravdové knihovny jsme se šli také povídat. Paní knihovnice nám ukázala, jak se ke knihám chovat, jak jsou v knihovně seřazeny a přečetla nám i krátký příběh. Každý den před spaním nám přišla jedna maminka nebo tatínek přečíst příběh z naší oblíbené knihy o skřítkovi Medovníčkovi.
V dalším týdnu už jsme začali vítat jaro. Jarní víla nám dala plno úkolů, díky kterým jsme ji mohli pomoct odemknout jaro. Museli jsme najít ztracené klíče jara, stavěli sluníčko z PET víček, učili se písničku o sněžence, básničku o petrklíči, venku jsme objímali stromy, poslouchali zpěv ptáčků, hledali pupeny na větvičkách, navštívili les a kontrolovali, jestli už se jaro probouzí. Nakonec jsme klíčema a krásnou básničkou jaro odemkli.
Když už bylo jaro odemčené, mohli jsme se vrhnout na téma – Semínka a jarní květiny. Děti si z domu donesly květináček, do kterého si zasadily různá semínka (květiny, cibulku, hrách). Každý den jsme poctivě květiny a další zasazená semínka zalévali a pozorovali.
Navštívili nás taky pejsci s paní Šárkou Blokeschovou, která nám pověděla jak se o pejsky starat, co jí a pijou, ukázali nám jaké umí povely a nakonec jsme si je mohli i pohladit.
Poslední týden v měsíci březnu jsme věnovali tématu Velikonoc. Holky nám zazpívaly písničku O Mařeno krásná s májíčkem. Celým týdnem nás provedl zajíček Karlíček, který nám povídal co jsou to Velikonoce – jaké máme tradice a zvyky. Počítali jsme kuřátka od slepičky Bětušky, hledali kraslice schované ve třídě, vyrobili jsme hezké velikonoční přáníčko a upekli výborného velikonočního beránka, kterého jsme celého snědli. Mňam!
Pestrý únor u koťátek
Měsíc únor je sice nejkratší měsíc v roce, my jsme toho ale zvládli opravdu hodně. Nejdříve jsme se zaměřili na naše tělo a zdraví. Povídali jsme si o bacilech a jak se před nimi chránit, kreslili jsme obrys postavy, na kterou jsme přiřazovali obrázky s částmi těla, kostí a důležitých orgánů. Praktickými činnostmi a hrami se děti seznamily se základními lidskými smysly – zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Taky jsme hodně a poctivě cvičili, učili jsme se střídat nohy při chůzi po schodech. Jedno pondělní ráno nás navštívila maminka, zdravotní sestřička Fakultní nemocnice, která dětem povídala o bacilech, hygieně a ukázala jim, jak si správně mýt ruce.
V následujícím týdnu jsme se seznámili s Tlapkovou patrolou a Ryderem. Každý den nám jeden z pejsků patroly zadal úkol. A tak jsme se poznávali podle tvaru nářadí, zatloukali hřebíky. Šli jsme se podívat do dílny školníků, kde si děti mohli vyzkoušet, jak funguje vrtačka a další nářadí. Jeden den se nám zase ztratila „kočička“, museli jsme se vydat po jejích stopách a našli ji na stromě. Tlapka Marshall nám ukázal, co to obnáší být hasičem. Povídali jsme si, co můžeme a nemůžeme hasit vodou přenášeli jsme hasící přístroj, zkoušeli jsme zapojovat hadice, na hlavu si dávali hasičskou helmu. A za odměnu děti dostaly krásnou medaili.
Poslední týden jsme prožili „pohádkově“ večerníček děti seznámil s nejznámějšími klasickými českými pohádkami. A tak jsme jeden den malovali a ochutnávali KOBLÍŽEK, poznávali kulaté tvary, zahráli si pohádku O VELIKÉ ŘEPĚ, zdobili jsme opravdové upečené perníčky cukrovou polevou… a v pátek nás navštívila ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA. Přečetla dětem svou pohádku a obdarovala je zlatou korunkou a drahokamem. Děkujeme jedné z našich maminek!!!
Leden v koťátkové třídě
A je tady měsíc leden! Po vánočních prázdninách jsme se všichni vrátili zpátky do koťátkové třídy, a přivítali šest nových dětí. V prvním týdnu jsme si užívali povánoční atmosféru. Povídali jsme si o tom, co jsme dostali pod stromeček, a taky o třech králích, kteří nás měli přijít o víkendu navštívit. Vyrobili jsme si korunky, skládali jsme písmena K,M,B z PET víček. Tři králové nám půjčili jejich dary a dovolili nám dokonce, abychom si vzali zlatý kamínek. V pátek jsme se šli na Ježíška a tři krále podívat do místního kostela.
V dalším týdnu jsme se starali o ptáčky, kteří u nás zůstali na zimu. Dávali jsme zrníčka do krmítek a kontrolovali, jestli tam mají zrníček dostatek. Nějaké ptáčky jsme si i vyrobili a naučili se taneček o vrabečkovi a sýkorce. Uprostřed měsíce nás čekal Maškarní ples. Celý týden jsme se na něj připravovali, nazdobili jsme si třídu balónky, povídali si o maskách a dokonce jsme si je i vyrobili. V pátek jsme si vzali do školky kostýmy a udělali si diskotéku se slavnostní hostinou s šampusem.
Pak nám konečně začalo sněžit a my si mohli začít povídat o tom, jak nám čaruje zima. Povídali jsme si o tom, kde se sníh bere, jak vypadá a co s ním všechno můžeme dělat. Postavili jsme si sněhuláka z papíru a učili se počítat do 3. Zpívali jsme hezké zimní písničky a hráli na hudební nástroje.
Poslední týden jsme se vrhli na téma zdraví. Povídali jsme si o částech našeho těla, o kostech a důležitých orgánech. Učili jsme se jak správně smrkat, mýt si ruce, a jak se chránit před bacily. Poctivě jsme cvičili a učili se střídat nohy při chůzi ze schodů. Hodně dětí nám onemocnělo a tak nás ve školce zůstalo jenom 10.
Tajemný prosinec
Měsíc prosinec je pro děti snad nejkrásnější měsíc v roce. Je to měsíc plný očkávání a těšení se. Na co?
Nejdříve se těšíme, jestli už konečně napadne sníh a můžeme si venku užít zimních radovánek. Když se objevil první bílý poprašek, neuměly se ho děti nabažit. A co teprve, když nás sníh doslova zasypal?! Nosánky byly přitisknuté od rána na okně a pozorovaly, jak se sype z obláčků.
Další těšení bylo na Mikuláše Přijde? Nepřijde? Bude s ním i anděl a čert? Budou se jim líbit písničky a básničky, které jsme se naučili? Dali jsme si záležet i na výzdobě třídy, stříhali, lepili a kreslili jsme čerty, řetězy, Mikuláše. Odmění nás za to dárečkem? Podařilo se! Dokonce se s námi všichni vyfotili.
A to poslední těšení? No to je přece na Ježíška! Nejdříve jsme si nazdobilli vánoční stromeček. Učili jsme se písničky a básničky o zimě, o Vánocích. Spousu legrace jsme zažili při nácviku moderních tanečků s "ponponkami" - Rolničky a Sněhulák. To vše jsme předvedli rodičům na Vánočním odpoledni v naší třídě. Společně jsme si připomenuli několik vánočních zvyků (pouštěli lodičky, rozkrojili jablíčko, popřáli si pod jmelím). Vytvořili si svícínek z jablíčka a namalovali papírové vánoční ozdoby. Máme moc šikovné maminky - napekly nám cukroví a donesly spoustu dobrot. Bylo to báječné odpoledne.
V pondělí 19. 12. jsme se celá školka sešli ve školní jídelně. Za zvuku houslí a harmoniky jsme si s děvčaty souboru Burianky zazpívali vánoční koledy a popřáli si krásné svátky. A mezitím zacinkal zvoneček.... a pod stromečkem plno dárků. Vidět rozzářená děská očka stojí za to! Jenom škoda, že těch oček nebylo víc. Celý prosinec nás trápila velká nemocnost, často jsme byli spojeni i s dětmi medvídkové třídy. Tak snad se v novém roce už sejdeme v plném počtu!
Říjen u koťátek
Měsíc říjen nás překvapil teplým a slunečným počasím, a tak jsme s dětmi mohli trávit více času venku, kde jsme pozorovali změny v přírodě, sbírali kaštany a žaludy, pozorovali padající barevné listí a užívali si sluníčka. Uspořádali jsme v rámci dopoledne akci „Malování na chodník“, kde si děti namalovali obrázek křídami a zazávodily si na odrážedlech. Chodili jsme taky na procházky, kde jsme pozorovali sklízející se zahrady a plody na stromech.
Na začátku měsíce října jsme si povídali o ovoci a zelenině. Povídali jsme si, co roste na stromě a co na zahradě. Poznávali jsme ovoce a zeleninu na obrázcích, udělali jsme si ochutnávku, vyrobili pana „bramboráka“, zpívali jsme, podívali si o ježkovi, a zahráli si divadelní pohádku „O veliké řepě“. Děti si do školky donesly jablíčka, ze kterých jsme upekli výborný jablečný koláč. Mňam!
V dalších týdnech jsme si povídali o podzimu – o tom jak padá listí, jak se příroda připravuje na zimu, pozorovali jsme stromy listnaté a jehličnaté a učili se, jak se jmenují.
20.10. v rámci Světového dne stromů, jsme si pro děti společně s medvídkovou třídou připravili odpolední akci „Podzimní hrátky se zvířátky“. Děti si nejdříve přinesly skleničku, ze které si vyrobili lucerničku. Venku pak na děti čekaly úkoly – najdi veverce šišku, domaluj pavoučkovi nožičky, pomoz chytit sově myšku, obkresli na papír kůru stromů, najdi listy podle stínů a další. Nakonci děti čekala sladká odměna – ježeček se sušenými jablíčky a smajlík z lineckého těsta.
První měsíc ve školce
Vždy, když nastupujeme poslední srpnový týden do školky, uklízíme, chystáme třídu, hračky pro děti a říkáme si: Bude se jim tady líbit? Kolik jich bude plakat? Za jak dlouho si zvyknou na nás, učitelky, na kamarády? Bude jim ve školce chutnat? Ale každé září to společně s dětmi a rodiči zvládneme.
A ty letošní děti jsou velmi šikovné. Slzičky a stýskání sice zpočátku byly, to však k malým dětem patří. Velice rychle se naučily poznat svou značku, zorientovat se na třídě, zjistily, že každá hračka má své místo. Naučily se první básničky, písničky, pohybové hry, malovaly a nalepovaly obrázky.
Nad fotografiemi, které si do školky přinesly, jsme si povídali o rodině, pojmenovávali její členy, vykládali si o domečku, ve kterém bydlí. Domečky jsme nalepovali, porovnávali velikosti, skládali je z malých dřívek.
Pokud počasí dovolilo, prozkoumávaly děti školní zahradu, okolí školky a školy. A protože jsou to šikulky, troufli jsme si i na delší procházky.