Deníček Koťátek

Pestrý únor u koťátek

Měsíc únor je sice nejkratší měsíc v roce, my jsme toho ale zvládli opravdu hodně. Nejdříve jsme se zaměřili na naše tělo a zdraví. Povídali jsme si o bacilech a jak se před nimi chránit, kreslili jsme obrys postavy, na kterou jsme přiřazovali obrázky s částmi těla, kostí a důležitých orgánů. Praktickými činnostmi a hrami se děti seznamily se základními lidskými smysly – zrak, sluch, čich, hmat a chuť. Taky jsme hodně a poctivě cvičili, učili jsme se střídat nohy při chůzi po schodech. Jedno pondělní ráno nás navštívila maminka, zdravotní sestřička Fakultní nemocnice, která dětem povídala o bacilech, hygieně a ukázala jim, jak si správně mýt ruce.

V následujícím týdnu jsme se seznámili s Tlapkovou patrolou a Ryderem. Každý den nám jeden z pejsků patroly zadal úkol. A tak jsme se poznávali podle tvaru nářadí, zatloukali hřebíky. Šli jsme se podívat do dílny školníků, kde si děti mohli vyzkoušet, jak funguje vrtačka a další nářadí. Jeden den se nám zase ztratila „kočička“, museli jsme se vydat po jejích stopách a našli ji na stromě. Tlapka Marshall nám ukázal, co to obnáší být hasičem. Povídali jsme si, co můžeme a nemůžeme hasit vodou přenášeli jsme hasící přístroj, zkoušeli jsme zapojovat hadice, na hlavu si dávali hasičskou helmu. A za odměnu děti dostaly krásnou medaili.

Poslední týden jsme prožili „pohádkově“ večerníček děti seznámil s nejznámějšími klasickými českými pohádkami. A tak jsme jeden den malovali a ochutnávali KOBLÍŽEK, poznávali kulaté tvary, zahráli si pohádku O VELIKÉ ŘEPĚ, zdobili jsme opravdové upečené perníčky cukrovou polevou… a v pátek nás navštívila ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA. Přečetla dětem svou pohádku a obdarovala je zlatou korunkou a drahokamem. Děkujeme jedné z našich maminek!!!

     

 

Leden v koťátkové třídě

A je tady měsíc leden! Po vánočních prázdninách jsme se všichni vrátili zpátky do koťátkové třídy, a přivítali šest nových dětí. V prvním týdnu jsme si užívali povánoční atmosféru. Povídali jsme si o tom, co jsme dostali pod stromeček, a taky o třech králích, kteří nás měli přijít o víkendu navštívit. Vyrobili jsme si korunky, skládali jsme písmena K,M,B z PET víček. Tři králové nám půjčili jejich dary a dovolili nám dokonce, abychom si vzali zlatý kamínek. V pátek jsme se šli na Ježíška a tři krále podívat do místního kostela.

V dalším týdnu jsme se starali o ptáčky, kteří u nás zůstali na zimu. Dávali jsme zrníčka do krmítek a kontrolovali, jestli tam mají zrníček dostatek. Nějaké ptáčky jsme si i vyrobili a naučili se taneček o vrabečkovi a sýkorce. Uprostřed měsíce nás čekal Maškarní ples. Celý týden jsme se na něj připravovali, nazdobili jsme si třídu balónky, povídali si o maskách a dokonce jsme si je i vyrobili. V pátek jsme si vzali do školky kostýmy a udělali si diskotéku se slavnostní hostinou s šampusem.

Pak nám konečně začalo sněžit a my si mohli začít povídat o tom, jak nám čaruje zima. Povídali jsme si o tom, kde se sníh bere, jak vypadá a co s ním všechno můžeme dělat. Postavili jsme si sněhuláka z papíru a učili se počítat do 3. Zpívali jsme hezké zimní písničky a hráli na hudební nástroje.

Poslední týden jsme se vrhli na téma zdraví. Povídali jsme si o částech našeho těla, o kostech a důležitých orgánech. Učili jsme se jak správně smrkat, mýt si ruce, a jak se chránit před bacily. Poctivě jsme cvičili a učili se střídat nohy při chůzi ze schodů. Hodně dětí nám onemocnělo a tak nás ve školce zůstalo jenom 10.

     

 

Tajemný prosinec

Měsíc prosinec je pro děti snad nejkrásnější měsíc v roce. Je to měsíc plný očkávání a těšení se. Na co?

Nejdříve se těšíme, jestli už konečně napadne sníh a můžeme si venku užít zimních radovánek. Když se objevil první bílý poprašek, neuměly se ho děti nabažit. A co teprve, když nás sníh doslova zasypal?! Nosánky byly přitisknuté od rána na okně a pozorovaly, jak se sype z obláčků.

Další těšení bylo na Mikuláše Přijde? Nepřijde? Bude s ním i anděl a čert? Budou se jim líbit písničky a básničky, které jsme se naučili? Dali jsme si záležet i na výzdobě třídy, stříhali, lepili a kreslili jsme čerty, řetězy, Mikuláše. Odmění nás za to dárečkem? Podařilo se! Dokonce se s námi všichni vyfotili.

A to poslední těšení? No to je přece na Ježíška! Nejdříve jsme si nazdobilli vánoční stromeček. Učili jsme se písničky a básničky o zimě, o Vánocích. Spousu legrace jsme zažili při nácviku moderních tanečků s "ponponkami" - Rolničky a Sněhulák. To vše jsme předvedli rodičům na Vánočním odpoledni v naší třídě. Společně jsme si připomenuli několik vánočních zvyků (pouštěli lodičky, rozkrojili jablíčko, popřáli si pod jmelím). Vytvořili si svícínek z jablíčka a namalovali papírové vánoční ozdoby. Máme moc šikovné maminky - napekly nám cukroví a donesly spoustu dobrot. Bylo to báječné odpoledne.

V pondělí 19. 12. jsme se celá školka sešli ve školní jídelně. Za zvuku houslí a harmoniky jsme si s děvčaty souboru Burianky zazpívali vánoční koledy a popřáli si krásné svátky. A mezitím zacinkal zvoneček.... a pod stromečkem plno dárků. Vidět rozzářená děská očka stojí za to! Jenom škoda, že těch oček nebylo víc. Celý prosinec nás trápila velká nemocnost, často jsme byli spojeni i s dětmi medvídkové třídy. Tak snad se v novém roce už sejdeme v plném počtu!

     

 

Říjen u koťátek

Měsíc říjen nás překvapil teplým a slunečným počasím, a tak jsme s dětmi mohli trávit více času venku, kde jsme pozorovali změny v přírodě, sbírali kaštany a žaludy, pozorovali padající barevné listí a užívali si sluníčka. Uspořádali jsme v rámci dopoledne akci „Malování na chodník“, kde si děti namalovali obrázek křídami a zazávodily si na odrážedlech. Chodili jsme taky na procházky, kde jsme pozorovali sklízející se zahrady a plody na stromech.

Na začátku měsíce října jsme si povídali o ovoci a zelenině. Povídali jsme si, co roste na stromě a co na zahradě. Poznávali jsme ovoce a zeleninu na obrázcích, udělali jsme si ochutnávku, vyrobili pana „bramboráka“, zpívali jsme, podívali si o ježkovi, a zahráli si divadelní pohádku „O veliké řepě“. Děti si do školky donesly jablíčka, ze kterých jsme upekli výborný jablečný koláč. Mňam!

V dalších týdnech jsme si povídali o podzimu – o tom jak padá listí, jak se příroda připravuje na zimu, pozorovali jsme stromy listnaté a jehličnaté a učili se, jak se jmenují.

20.10. v rámci Světového dne stromů, jsme si pro děti společně s medvídkovou třídou připravili odpolední akci „Podzimní hrátky se zvířátky“. Děti si nejdříve přinesly skleničku, ze které si vyrobili lucerničku. Venku pak na děti čekaly úkoly – najdi veverce šišku, domaluj pavoučkovi nožičky, pomoz chytit sově myšku, obkresli na papír kůru stromů, najdi listy podle stínů a další. Nakonci děti čekala sladká odměna – ježeček se sušenými jablíčky a smajlík z lineckého těsta.

    

 

První měsíc ve školce

Vždy, když nastupujeme poslední srpnový týden do školky, uklízíme, chystáme třídu, hračky pro děti a říkáme si: Bude se jim tady líbit? Kolik jich bude plakat? Za jak dlouho si zvyknou na nás, učitelky, na kamarády? Bude jim ve školce chutnat? Ale každé září to společně s dětmi a rodiči zvládneme.

A ty letošní děti jsou velmi šikovné. Slzičky a stýskání sice zpočátku byly, to však k malým dětem patří. Velice rychle se naučily poznat svou značku, zorientovat se na třídě, zjistily, že každá hračka má své místo. Naučily se první básničky, písničky, pohybové hry, malovaly a nalepovaly obrázky.

Nad fotografiemi, které si do školky přinesly, jsme si povídali o rodině, pojmenovávali její členy, vykládali si o domečku, ve kterém bydlí. Domečky jsme nalepovali, porovnávali velikosti, skládali je z malých dřívek.

Pokud počasí dovolilo, prozkoumávaly děti školní zahradu, okolí školky a školy. A protože jsou to šikulky, troufli jsme si i na delší procházky.