Deníček Kuřátek

V červnu jsme se opravdu nenudili ani chviličku

Poslední měsíc tohoto školního roku jsme začali netradičními tématy. Vydali jsme se na moře, poznávali mořské živočichy a dokonce jsme si upekli mořského hada. Poznávali jsme nebezpečné pravěké dinosaury, hledali je ukryté v písku a postavili jsme si i dinopark. Den dětí jsme oslavili nanukem a v kině na pohádce Tlapková patrola. Lovili jsme ryby, chytali myši a stříleli na nepřátelské lodě jako piráti. Své řidičské schopnosti jsme pilovali na dopravním hřišti v Malých Hošticích.

Navštívili jsme vesmír, hledali hvězdy a sestavili jsme si i raketu. Poznávali jsme naši planutu Zemi, zaměřili jsme se na to, co jí škodí a jak můžeme pomoci i my, malé děti, aby se nám tady lépe bydlelo. Na indánský den jsme chytali koně a bizony a našli jsme i zapomenutý indiánský poklad!

Ke konci měsíce jsme si povídali o dopravních prostředcích, plnili jsme poslední úkoly z projektového deníčku a shlédli popletenou pohádku divadla Smíšek. Vydali jsme na zámek Raduň, kde jsme v oranžerii poznávali bylinky i cizokrajné rostliny a ochutnali jsme pravý zámecký čaj o páté.

Nezapomněli jsme navštívit ani kamarády na Borové, za kterými jsme si udělali pěší výlet a společně jsme se jako indiáni rozloučili se školním rokem na naší zahradě.

        

 

V květnu jsme poznávali zvířátka a oslavili svátek maminek

Začátkem května jsme se s dětmi začali připravovat na besídku pro maminky. Tu jsme se letos rozhodli pojmout malinko netradičně. Začali jsme sice tradičním vystoupením, kdy jsme maminkám zazpívali pár písniček, přednesli básničky a zatančili jsme jim i taneček. Pokračovali jsme však netradičně relaxační chvilkou, kdy děti svým maminkám masírovaly ruce, pak si společně vyrobili vonný pytlíček a poseděli u kávy s dobrou buchtou, kterou děti maminkám samy upekly ráno ve školce.

6. 5. k nám přijeli zdravotníci s besedou ,,Čisté ruce“, kde se děti naučily správnou techniku mytí rukou, kterou si následně ověřily v praxi pomocí speciálního svítícího přístroje. Prohlédli jsme si sanitku, její vybavení a u záchranářské sirény jsme si dokonce museli zacpat uši, jak hlasitá byla.

Povídali jsme si také o domácích a hospodářských zvířatech. Děti se učily názvy zvířátek i mláďátekt, jejich užitek a také, jak bychom se měli starat o své mazlíčky. Do školky jsme nosili fotky a o svých mazlíčcích jsme si pak vyprávěli.

Klárka nás pozvala domů a společně s tatínkem nám ukázala, jak se žije na statku. Děti si mohly pohladit mladé býčky a prasátka, dozvěděli jsme se, čím se živí a proč se chovají a vyzkoušet jsme si mohli také různé hospodářské stroje.

Vydali jsme se také na náš první pěší výlet po Bolaticích. Ke konci měsíce k nám nastoupila praktikantka ze Střední pedagogické školy a povídala si s dětmi o povolání. Děti si zahrály na policii, kuchaře, sportovce a vyzkoušely si mnoho dalších zajímavých profesí.

     

 

V dubnu jsme oslavili Velikonoce a začali se chystat na Den maminek

Hlavním dubnovým tématem byly samozřejmě Velikonoce, na které jsme se s dětmi poctivě připravovali. Povídali jsme si o tom, proč a jak se tento svátek slaví, naučili jsme se „vajíčkovou“ básničku a také novou hru se slepičkou. Malovali jsme vajíčka, soutěžili v pentličkovém závodě a zpívali jsme písničky za doprovodu netradičních hudebních nástrojů – plněných vajíček.  Tím to ale neskončilo – zjistili jsme, že s vajíčky, a zejména těmi co zůstanou po snězení čokoládky, se dá užít mnoho legrace. Procházeli jsme zapeklitou dráhou s vajíčkem na lžičce, snažili jsme se jej dofouknout kamarádovi, hledali jsme ukrytá vajíčka v krabici plné pěnových kousků a snažili jsme se jím trefit velikonočního zajíčka.

Děti měly za úkol přinést si do školky PET lahev, do které jsme sázeli jarní osení. Nejprve jsme se ale museli náležitě připravit – nakoukli jsme do pohádky, jak to dělá Křemílek s Vochomůrkou a pak jsme šli na to! Květináč, naběračka, hlína a samozřejmě semínka. Sluníčko krásně svítilo a tak nám za okny osení začalo brzy růst. Děti se o něj poctivě staraly a před Velikonocemi si odnesly domů krásnou výzdobu.

Na konci měsíce jsme se začali chystat na Den maminek. Učili jsme se nové písničky a básničky, které bychom mamince mohli předvést na připravovaném vystoupení. Nezapomněli jsme ani na taneček a samozřejmě taky dáreček. Snad se maminkám bude vše líbit :-).

     

 

Březen byl plný aktivit, barev i sluníčka

První březnový týden k nám zavítala zdravotní sestřička Bc. Jolana Žvaka, popovídat si s dětmi o zdraví. Tomuto tématu jsme se pak věnovali celý týden. Děti si vymodelovaly z plastelíny bacila, zkoumaly rentgenové snímky, skládaly kostru člověka a mohly si poslechnout opravdovým stetoskopem tlukot srdíčka. Naučily se poznávat a pojmenovat části lidského těla a jeho smysly. Ve třídě jsme si pak vytvořili ordinaci a děti se naplno ponořily do role doktorů a zdravotních sestřiček.

Další dny se nesly v barevných tónech, které děti oživily barevným oblečením. Užily si den s Červenou Karkulkou, kuřátkový den, vodní hrátky a také tajemný černo-bílý den. Dozvěděli jsme se, jak vzniká čokoláda, z čeho se vyrábí a jak chutnají její různé druhy. Nechyběly ani pokusy, které byly opravdu vzrušující, a to v podobě zelené lávy nebo nafukujícího se balónku. Během těchto pestrých dnů, děti dostávaly za splněné úkoly barevná kolečka, za která byly na konci týdne odměněny. Největší odměnou však pro ně byl výlet do zábavného centra Hippo, který si náramně užily.

Ke konci měsíce k nám dorazilo opravdové jaro. Povídali jsme si o včelkách, které děti hledaly ukryté ve třídě, ochutnaly beruškový nektar a vyrobily si krásné motýly. Zasadili jsme si různé druhy semínek, o které se budeme starat, zalívat je a pozorovat, co z nich vyroste. Naše děti byly opravdu pilné jako včeličky a pomáhaly s úklidem šišek na školní zahradě. Za odměnu jsme pak pozorovali pod lupou různé druhy hmyzu, které jsme nacházeli na naší zahradě.

     

 

Mrazivý a sportovní únor je za námi!

Únor nám v kuřátkách začal sněhově. Venku sice moc bílo nebylo, zato ve školce vládla zima a sněhové vločky. Prostřednictvím pokusů jsme zjišťovali, co dovede mráz a voda, když ji necháme přes noc v lednici. Pozorovali jsme tání ledu pomocí soli, rozpouštěli jsme sníh a koukali, kolik v něm bylo špíny, ačkoli se zdál úplně čisťounký. Hledali jsme stopy zvířátek a přemýšleli, komu patří. Vydali jsme se také do polárních oblastí za Eskymáky, objevovali jejich způsob života a dokonce jsme si ve třídě zalenošili v iglú.

Koncem února dorazila i k nám olympijská atmosféra. Povídali jsme si o zimních sportech, významu olympijských her a se zapálenou pochodní jsme si mnohé sporty i vyzkoušeli – lyžovali jsme, hokejkou jsme se snažili trefit gól, jezdili jsme v bobech, zahráli si curling a dokonce jsme si vyzkoušeli i biatlon se střílením!

Netradičním dnem nás provázel pohádkový Olaf, který rozdával nejen vřelá objetí, ale také úkoly a hry. Děti si vyzkoušely lepení mrkvičkového nosu poslepu, foukaly a snažily se trefit Olafa, házeli jsme papírovými koulemi a přecházeli překážkovou dráhu s modro-bílými bambulkami.

Zimní únor utekl jako voda a teď už se těšíme na (snad) teplý březen.

    

 

Pohádkový leden

V novém roce jsme společně zavítali do pohádky. Děti se naučily novou večerníčkovou písničku a poskládat čepici, se kterou se Večerníček představuje každý večer těm nejmenším. Společnými silami jsme si  postavili obrovský hrad a co by to bylo za království bez erbu? Ten nám rozhodně nechyběl, děti si mohly namalovat svůj erb dle vlastní fantazie. Další dny jsme si užili úkoly s Tlapkovou patrolou a zahráli si s maňásky divadlo ,,O veliké řepě“. Řepu jsme sice ve školce neměli, ale místo ní jsme si zasadili naší bramboru, která nám během pár dní krásně zakořenila a pustila nové rostlinky.

Ke konci měsíce jsme navštívili místní knihovnu, kde nám paní knihovnice ukázala spoustu zajímavých knížek. Děti si také mohly přinést své oblíbené knížky do školky, ze kterých jsme si v průběhu měsíce předčítali.

Až konečně nastal den, na který se děti těšily snad nejvíce ,,Maškarní ples“, Děti se nám mohly představit a ukázat ve svých kostýmech a ještě hlouběji vplout do naší pohádkové říše.

    

 

Nejkrásnější měsíc v roce je tady!

Poslední měsíc v roce nám začal do slova a do písmene andělsky. Andělíčci totiž zaplavili celou naši třídu a vyzkoušeli si mnoho zajímavých aktivit. Přesvědčili jsme se o tom, co znamená pořekadlo "lehký jako pírko" a naučili se neslyšně procházet andělskou bránou. Aby se ale vše jak se patří vyvážilo, v dalším týdnu se andílci proměnili na čertíky. A bylo veselo! Kdo se nebál, mohl si vyzkoušet přeskočit oheň nebo prolézt strašidelným tunelem. Zatancovali jsme si na čertovské diskotéce a za odměnu zbaštili perníkové čertíky.

Navštívil nás také Mikuláš i se svými pomocníčky - krásným andílkem a nezbedným čertíkem. Mikuláš ze své knihy hříchů vyčetl drobné hříchy a zlobení ve třídě, ale děti slíbily, že se budou snažit polepšit a tak si nakonec sladkou odměnu vyzpívaly.

Jednoho rána nás překvapily sněhové vločky, které přes noc napadaly a naše školkovská zahrada se rázem proměnila v bílé radovánky. A byla by veliká škoda toho nevyužít. Vytáhli jsme proto z přihrádek čepice a rukavice a vydali se ven dělat sněhové andělíčky a jezdit na lopatách. Nezapomněli jsme ale ani na pořádnou koulovačku a samozřejmě sněhuláka.

Pak už byl ale nejvyšší čas, začít se chystat na Vánoce. Nazdobili jsme si živý stromeček, naučili se pár vánočních písní a koled, vyzdobili si třídu a čekali...Dočkali jsme se ve středu 15. prosince, kdy jsme se sešli s kamarády z ostatních tříd v jídelně, kde jsme si zazpívali koledy a popřáli pěkné Vánoce. A potom už hurááá do třídy, podívat se, jestli nám Ježíšek nechal pod stromečkem nějaké dárečky.

     

 

Listopad byl plný strašidel a vody

Měsíc listopad jsme odstartovali vydařeným Halloweenským putováním za dýněmi. V odpoledních hodinách děti postupně přicházely s rodiči do školky, kde je vítala černokněžnice a uvedla malá strašidýlka do tajuplného putování. Děti prošly celou školkou plnou záhadných a strašidelných úkolů, potkaly nejen čarodějnice, ale také bílou paní nebo pavoučí ženu, kde mohly prokázat svou odvahu. Na naší třídě se pak všichni posilnili kouzelným lektvarem a dýňovými dobrotami.

V dalších dnech jsme si ve školce povídali o změně počasí, učili jsme se pojmenovat roční období a označovat přírodní jevy, jako jsou slunce, mraky, déšť, bouřka. Děti si zahrály na vítr a zkoušely, co vše může vzlétnout, foukáním brčkem do vody vytvářely tornádo a díky pokusům se dozvěděly, kdy může plavat vejce a co se stane, když se přeleje voda a olej ve sklenici.

Během měsíce nás také navštívilo divadlo Kouzelné kreslení a divadlo Letadlo, které svou pohádkou Průzkumníci vtáhlo děti přímo do děje.

         

 

Říjen byl v naší třídě plný aktivit!

Další měsíc ve školce začal povídáním o podzimu - co k němu patří, proč létá drak, které dobrůtky a přírodniny nám dává les, i která zvířátka v něm žijí. Povídali jsme si o rozdílech mezi stromem a keřem, zdokonalili si práci ve skupinkách a také uspořádali vlaštovkové závody.

Říjen byl opravdu nabitý a plný besed a návštěv. Zoubkové víly nám přišly povědět, proč je důležité se starat o své zoubky a také nám ukázaly, jak se zoubky správně čistí. Za odměnu pak děti dostaly zubní kartáček. Při Prima pokusech si děti vyzkoušely míchání barev, práci s kapátkem a vytvořily si také duhového motýlka. Na poslední říjnové besedě se děti dozvěly, jak je pro ně důležité mléko a jak se z něj dá vytvořit jogurt. Jeden si také domů odnesly.

Společně s rodiči si děti doma vyrobily svého skřítka Podzimníčka, kterého poté donesly do školky. Šatna i chodba se nám rázem proměnila v podzimní přehlídku krásných výtvorů. A že bylo na co koukat!

           

 

První měsíc je za námi

V měsíci září se děti seznamovaly s novou třídou, poznávaly nové kamarády a zahrály si spoustu seznamovacích her. Vyrobily si papírové kuřátko, které nese jméno naší třídy a vybarvily  barvami svou novou značku.

Když už jsme se všichni poznali, povídali jsme si o ovoci a zelenině. Děti si přinesly z domu různé druhy ovoce a zeleniny, které pak ve školce mohly ochutnat a poznávat i nové chutě. Z ovoce si samy připravily výborný salát a z brambory kouzelná razítka, kterými si nazdobily zavařeninovou sklenici. Také jsme si vyzkoušeli dva pokusy - při tom prvním jsme zkoušeli najít hvězdičku v jablíčku a ve druhém jsme ponořili bramboru do vody a pozorovali, co se bude dít. Zatím se nám s bramborou nic neděje, tak uvidíme v příštím měsíci ;-).