Deníček Kuřátek

Únor je sice krátký měsíc, ale my jsme toho stihli opravu hodně!

Na začátku února jsme vpluli do světa bacilů a nemocí. Nebyli jsme ale nemocní, nýbrž jsme si o povídali o tom, jak se před bacily chránit a proč jsou pro nás nebezpečné. Zjišťovali jsme, které potraviny nám v boji proti bacilům mohou pomoci i co vše musíme dodržovat, abychom se co nejdříve uzdravili. Poznávali jsme bylinky a připravili si z nich výborné čaje. Poslouchali jsme tlukot srdíčka, "odebírali" jsme krev, vyráběli léky a dokonce jsme si ve třídě vytvořili ordinaci a oddělení chirurgie. Poznávali jsme lidské smysly, hledali je na našem těle a také jsme si je vyzkoušeli. Připravili jsme si poněkud netradiční pizzu z jablíčka, medu a oříšků. Sestavili jsme si lidskou kostru a dozvěděli se spoustu zajímavostí o našich zoubcích. Zdravotní sestřička Bc. Jolana Žvaka nás při své besedě naučila, jak správně poskytnout první pomoc při drobných úrazech.

Druhá polovina února patřila barvám. Každý den jsme měli jednu barvičku, které jsme se věnovali a dokonce jsme se oblečením do barviček i sladili. Vyzkoušeli jsme si, jak barvičky vznikají, experimentovali jsme také s vodou a moukou. Zahráli jsme si stínové divadlo a poznali mořského cara, který nás naučil tvořit moře. Vydali jsme se autobusem na první výlet a to do dětského zábavného centra Hippo v Opavě. Výlet byl skvělý, děti se pořádně vyřádily a hned po příjezdu se ptaly, kdy zase pojedeme na další výlet.

     

 

Pohádkový leden

Po  vánočních svátcích jsme s dětmi vpluli do říše pohádek. Děti si vyzkoušely spoustu tlapkových úkolů, seznámily se s tradičními pohádkami a společně jsme se šli podívat do místního kostela na betlém. Děti si také vyrobily záložku do knížky a v odpoledních hodinách mohly odpočívat při výkladu pohádek, které jim přišly předčítat nejen maminky, ale také babičky. Tohle krásné téma jsme ukončili návštěvou místní knihovny.

V druhé polovině ledna jsme si povídali o zimě a lesních zvářátkách, naučili jsme se poznávat a pozorovat jejich stopy a společně jsme si vyrobili ze semínek a sádla krmítka pro ptáčky, které jsme šli pověsit na větvičky do místního lesíku. Děti také pozorovaly tání ledu, vyzkoušely si malovat ledovými barvami, kapáním teplé vody vysvobodily zamrzlé zvířecí figurky. Přivítali jsme ve třídě sněhuláka Olafa, se kterým jsme plnili spoustu zábavných zimních úkolů. Na konci měsíce jsme si stihli ve třídě ještě zasportovat. Děti si mohly zalyžovat, vozily se na bobách a porovnat své dovednosti v ledním hokeji.

     

 

Kouzelný prosinec

Nejkrásnější měsíc v roce je tady! Je to měsíc plný těšení se, doufání, ale také trošku strachu, jestli jsme přece jen malinko nezlobili maminku nebo paní učitelku. Poprvé tato otázka děti napadla 6. prosince, kdy do školky přišel Mikuláš. Děti seděly jako pěny a ani nedutaly. Bude přísný? Přijde i andílek nebo dokonce čert? Přišli, jak to má být, všichni tři. Ale jelikož v naší třídě máme samé hodné a šikovné děti, čertík u nás neměl žádnou práci. Za to andílek se činil a rozdával dětem balíčky plné sladkostí.

Když se začaly blížit Vánoce, napětí by se dalo krájet. Nejprve bylo ale potřeba napéct cukroví (perníčky), naučit se pár vánočních písniček a koled, vyrobit si s maminkou či tatínkem vánočního andílka, no a především - nazdobit stromeček. Jelikož je nás ve třídě hodně, všechno jsme v pohodě zvládli. Ještě jsme si povědli o tom, jak se slaví Vánoce v jiných zemích a připoměli jsme si některé české vánoční zvyky a obyčeje a pak už.... přiletěl Ježíšek a nechal nám pod stromečkem opravdu velkou hromadu dárků.

  

 

Strašidelný listopad

Začátek měsíce se u nás nesl ve strašidelném duchu. Děti se dozvěděly, v jakých zemích se slaví Halloween a jaké máme tradice u nás. Rozhodli jsme se, že si takový Halloween vyzkoušíme i v naší třídě. Děti se převlékly do strašidelných masek, vyzdobili jsme si třídu a plnili strašidelné úkoly a kdo se nebál trochu se ušpinit, tak si mohl vydlabat dýni. Aby z toho neměly radost jen děti, tak jsme připravili pro celou rodinu krásnou akci ,,Putování za dýněmi“, kde děti plnily po celé školce různé úkoly: zametaly dýně, procházely strašidelným tunelem, skládaly velkou papírovou dýni a lovily pavoukům dýně ze strašidelné pavučiny. Na závěr se mohli všichni osvěžit kouzelným lektvarem a ochutnat nápadité strašidelné dobrůtky, které rodiče dětem připravili.

Koncem měsíce jsme se učili správně označovat přírodní jevy a všímat si změn v přírodě. Foukali jsme do bublifuku a fénem do různých věcí a pozorovali, které se pohnou a které ne. Děti si vyzkoušely různé chutě vody a dozvěděly se o koloběhu vody v přírodě. Malovali jsme obrázky do pěny a na závěr se nám podařilo vytvořit krásnou barevnou duhu z kuliček krepového papíru .

    

 

V říjnu jsme se bavili i pracovali

Druhý měsí v naší třídě jsme začali Malováním na asfalt a koloběžkovými závody. Ačkoli obvykle bývá tato akce v odpoledních hodinách nejen pro děti, ale také pro jejich rodiče, letos jsme ji z důvodu nepříznivého počasí museli uspořádat jinak. A tak jsme dopoledne vyrazili ven s koloběžkami a křídami, abychom si areál školy a školky ozdobili krásnými obrázky a zasoutěžili si v jízdě na koloběžce.

V říjnu nám opravdu přálo počasí, které jsme využili nejen k dovádění na školní zahrádce, ale také k jejímu úklidu. Povídali jsme si o dráčcích, na kopci "Fusáku" jsme uspořádali Drakiádu a soutěžili jsme také v pouštění vlaštovek. Pozorovali jsme měnící se přírodu, rozdíly mezi stromy listnatými, jehličnatými a keři. Hojně jsme využívali přírodniny nejen ke hrám, ale i k výtvarným činnostem.

Shlédli jsme pohádku O ledním medvědovi divadla Letadla a na konci měsíce jsme společně oslavili Den stromů. Uvidíme, co nám přinese další měsíc, na který se už moc těšíme.

    

 

První měsíc nového školního roku je za námi!

Na začátku školního roku se děti přivítaly s novými kamarády, seznámily se s Kuřátkovou třídou a novými hračkami. Učili jsme se jména kamarádů, poznat a pojmenovat základní barvy. Děti si vybarvily barvičkami svou značku a vyrobily papírové kuřátko.

V druhé polovině měsíce jsme si povídali o zelenině a ovoci. Děti se dozvěděly, kde tyto plody rostou, jak se o ně staráme a proč jsou tak důležité pro naše zdraví. Přinesly nám spoustu zeleniny a ovoce do školky, ze kterých jsme si mohli udělat zábavnou ochutnávku, ozdobili jsme si zeleninové talíře vytvořením různých obrázků, po hmatu jsme poznávali ovoce, ze kterého jsme si připravili výborný ovocný salát. Zkoušeli jsme různé pokusy, jako třeba co se stane s bramborou ve vodě, zda nám ovoce plave nebo se potápí. Děti se také seznámily se zpracováním plodů a mohly si vyzkoušet sušení jablíček. Křižaly dětem moc chutnaly, takže nám zůstaly jen prázdné talíře.