Deníček Kuřátek

Jak jsme u kuřátek prožili květen

     

Květen patří k nejkrásnějším měsícům v roce. Nejen že všechno kvete, ale blíží se toužebně očekávané prázdniny a co je obzvlášť příznačné pro tento měsíc je svátek maminek. Také my jsme se na tento den pečlivě připravovali. Vyráběli jsme pozvánky, kreslili srdíčka, malovali obrázky, ale také jsme se naučili spoustu básniček a písní, kterými jsme naše maminky a babičky přivítali na našem společném setkání. Celý program jsme nakonec ukončili veršovanou pohádkou O Červené Karkulce a malým pohoštěním jsme udělali sladkou tečku za tímto krásným dnem.

V tomto čase s námi byla také studentka střední pedagogické školy, která si pro děti připravila zajímavé činnosti na téma ,,neznámý svět" kolem nás, který zahrnoval např. ekologii, místo, kde bydlíme, přednášku s hasiči, vycházky do blízkého okolí ap.

Na konci měsíce nás čekalo překvapení v podobě filmové pohádky o Garfildovi a tím jsme oslavili nadcházející svátek dětí.

 

Duben byl u nás plný zvířátek

     

Na začátku měsíce jsme se byli  podívat k paní Blokeschové na narozená štěňátka, kde nám také Emily předvedla, jak trénuje se svým pejskem na výstavu. Tématu zvířátka jsme se věnovali dále, děti si přinesly fotografie svých mazlíčku, o kterých nám pak vyprávěly. Učili jsme se názvy domácích a hospodářských zvířat a jejich mláďat, také jaký máme z nich užitek. Děti si vyzkoušely ve třídě podojit kravičky, hledaly ztracené ocásky od prasátek a zahrály si pohádku ,,Boudo budko“. Koncem měsíce jsme si povídali o rodině, učili se malovat dům a ostatní členy rodiny. Většinu času jsme se ale věnovali písním a přípravě dárečků pro maminky na besídku, která nás čeká v nadcházejícím měsíci.

 

Březen na kuřátkách

     

Měsíc březen nám utekl ,,jako voda". Hned v prvním týdnu jsme si mohli užít jarní prázdniny. Po návratu do mateřské školy na nás čekala témata a činnosti, které nám přiblížily přicházející jaro. Zpívali jsme písně o sluníčku, kreslili a malovali jarní kytky a hlavně jsme si začali užívat teplého počasí venku.

Na procházkách jsme pozorovali měnící se přírodu, poslouchali zpěv ptáků, povídali si o jarních tradicích a svátcích. Na zahradě mateřské školy jsme přivítali jaro ,,vynášením
Moreny" a v posledním týdnu začaly přípravy na nadcházející Velikonoce.

Ve třídě jsme si připravili osení ozdobené vyfouknutými vajíčky, naučili jsme se jarní koledování a pohádkou O zeleném vajíčku jsme se rozloučili s dalším měsícem tohoto školního roku. 

 

Měsíc únor

     

Druhý zimní měsíc jsme si sněhu sice moc neužili, ale ve třídě nám to vůbec nevadilo. Vyzkoušeli jsme si zimní sporty jako je lyžování na umělých lyžích, curling v podobě petvíček, hokejové utkání, kdy se děti trefovaly na bránu a také se vozily na bobech, které si postavily z plastové stavebnice.

Povídali jsme si o zvířátkách, které přežívají zimu a jak jim můžeme pomoci. Děti vyrobily z jablíčka a semínek krmítka pro ptáčky, které jsme šli společně pověsit do místního lesíku.

V druhé polovině měsíce jsme se věnovali zdraví, učili jsme se, jak se správně chránit před viry a bacily. Děti se naučily sestavit kostru člověka, poznávat a pozorovat své smysly a také si vyzkoušely výrobu bylinkových čajů, které mohly ochutnat a porovnat jejich chutě. Společnými silami jsme si ve třídě postavili ordinaci, ve které děti trávily spoustu času jako lékaři, sestřičky a pacienti.

 

Leden na kuřátkách

     

V lednu jsme se po Vánocích opět vrátili do mateřské školy. První týden nového roku se nesl v naší třídě v duchu povánočním. Děti byly plné dojmů a radostí z dárků, vzájemně si sdělovaly zážitky z Vánoc a připomněly si také svátek Tří králů. Navštívili jsme rovněž kostel, kde si děti mohly prohlédnout krásný betlém.

Pobyt venku jsme trávili tentokrát hlavně na zahradě mateřské školy. Děti si užívaly zimní počasí a sníh opravdu naplno. Stavěly sněhuláky, sjížděly kopec na ,,lopatách", koulovaly se nebo otiskovaly své stopy ve sněhu.

Ve třídě byla připravena pro děti řada zajímavých a příjemných aktivit. Děti si prožily například Den s Olafem, nevšedním zážitkem byly pokusy s ledem a také jsme se ocitli v pohádkovém týdnu, který jsme ukončili návštěvou knihovny, kde nás čekal zábavný kvíz, jak známe pohádkové hrdiny.

Pro předškoláky byla připravena schůzka spojena s praktickou ukázkou přímé práce s dětmi. Proběhly individuální konzultace ke školní zralosti a podrobnější informace k zápisu do 1. třídy přednesla paní učitelka ze základní školy. A tímto jsme ukončili první měsíc v roce.

 

Vánoce jsou tady!

    

Začátkem měsíce jsme očekávali příchod Mikuláše a abychom se moc nebáli, tak jsme naši třídu proměnili v peklo a zařádili si jako opravdoví čertíci. Aby to nebylo našim holčičkám líto, tak jsme se na další týden převlékli za andílky a poslušně přivítali Mikuláše s andělem a čertem. Děti byly obdařeny andělským balíčkem a za odměnu zazpívali mikulášskou píseň.

Pak jsme se už připravovali na vánoční svátky, povídali jsme si o zvycích, naučili se tradiční koledy, rozkrojili jablíčko a posílali ořechové lodičky. Děti si také vyrobily adventní věnec, papírového kapra a naučily se krásně vystřihovat vánoční hvězdy. Společně jsme se pak vydali k panu Herudkovi vybrat vánoční stromeček, který jsme si ve třídě nazdobili papírovými andílky. Konečně nastal očekávaný den, kdy i k nám měl přijít Ježíšek. Nejdříve jsme šli s dětmi a Burianky do jídelny, zazpívat p. kuchařkám vánoční písně a poděkovat jim za to, že se celý rok staraly o naše spokojená bříška. Pak jsme se s velkým napětím vrátili do třídy a dočkali se Ježíškovy nadílky.

 

Listopad na kuřátkách

    

Po podzimních prázdninách a oslavě Halloweenu jsme postupně ukončili činnosti typické pro toto období. Děti zpívaly písně o podzimu, sbíraly barevné listy, které jsme pak využívali k výtvarným a pracovním aktivitám, a i když počasí v listopadu přinášelo postupné ochlazování, i tak jsme vyráželi k pravidelným procházkám do nedalekého lesíka, kde jsme pozorovali postupně se měnící přírodu.

Mezi zajímavé akce patřil bezesporu hudební projekt nazvaný "Za oponou s Dominikem". Jednalo se o výukový program, který dětem poutavě přiblížil nejen lidovou píseň, ale rovněž nám představil nejznámější světové autory vážné hudby.

Konec měsíce nám přinesl blížící se advent. Děti se s chutí zapojily do vánočních příprav a začaly se těšit, co jim nachystá za překvapení měsíc prosinec. Společně jsme upekli perníčky a na rozloučení s podzimem jsme pozvali do naší třídy rodiče, pro které jsme připravili pásmo písní a básní, které jsme ukončili už skoro vánoční pohádkou O broučcích.

A teď už se těšíme na Vánoce!

 

Měsíc říjen

         

Na začátku měsíce jsme si s dětmi pouštěli draka a těšili se na drakiádu. Ve třídě si děti vyrobily papírového draka a plnily různé dračí úkoly, které byly zaměřené hlavně na procvičování geometrických tvarů. V průběhu dalšího týdne byly děti provázeny ježky Oskarem a Emilem, využívali jsme pro různou tvorbu přírodniny, které děti také ráno při příchodu do školy nosily sovičce Sofince. V místním lesíku jsme byli navštívit chaloupku skřítka podzimníčka. Děti si pak ve školce otiskovaly listy a dle vlastní fantazie malovaly své skřítky. Doma si s rodiči mohli vyrobit skřítky podzimníčky z různých přírodnin, které nám nosili do školky a my jsme si je vystavili v naší šatně. Povídali jsme si také o lesních zvířátkách, houbách, učili se poznávat jehličnaté a listnaté stromy, které jsme pak společně na vycházkách hledali a pojmenovávali. Opět jsme zavítali do lesa, kde se nám podařilo zastihnout lovící káně. Pozorovali jsme zvířátka, houby, hledali různé přírodniny, kterými jsme si zdobili lepící náramky. Měsíc říjen jsme ukončili veselou Halloweenskou párty a povídáním o dušičkách.

 

První měsíc ve třídě kuřátek

   

Spolu s novým školním rokem se znovu naplnily prostory mateřské školy. Na "kuřátkách" se sešly děti ze tří oddělení - z "medvídkové", "koťátkové" a "štěňátkové" třídy. Začátek září byl pro nás všechny zejména seznamovací - s novými kamarády, s novým prostředím, ale také s pravidly naší třídy. Proto první témata, kterým jsme věnovali pečlivou pozornost, byla zaměřena na nová přátelství a vzájemné poznávání. Děti si spolu nejenom hrály, ale také jsme cvičili, zpívali a tvořili.

Sluníčko nám přálo, a tak jsme trávili hodně času venku. Děti jezdily na koloběžkách, stavěly hrady z písku, pozorovaly sklizeň na zahrádkách v okolí mateřské školy. Jeden den jsme se rozhodli pro malý výlet do "důlku", kde jsme mohli u našeho kamaráda pozorovat některá zvířata úplně zblízka

Na konci měsíce jsme přivítali první podzimní den a některé aktivity jsme nasměřovali k přicházejícímu podzimu. Teď se všichni těšíme, co nám přinese další měsíc.