Deníček Soviček

Duben u Soviček byl plný zážitků

Duben u soviček začal aprílovým dnem naruby. Děti chodily celý den ve školce v pyžamku a dělaly a mluvily vše naopak. Od ranního pozdravu až po odpolední nashledanou.

Připravovali jsme se na Velikonoce, zdobili kraslice a prožili závodivý den s velikonočním zajíčkem. Těsně před velikonocemi jsme si připomněli i názvy dnů - od modrého pondělí až po Velký pátek.

V rámci oslav Dne země jsme osázeli naše školkové záhony bylinkami, květinkami a jahodami. Měsíc duben jsme ukončili velkým čarodějnickým rejem v kostýmech a kloboucích. Pekli jsme hady (slané jogurtové těsto) a míchali lektvary. Duben se zkrátka vydařil.

Barevný březen

Přivítali jsme opravdové jaro a celý březen se nesl v duchu jarního počasí a jarní přírody. Povídali jsme si o zvířátkách, o tom kde žijí, jak se nazývají jejich mláďátka, čím se živí. Každý den jsme si hráli na meteorology a určovali počasí, které se stalo na pár dní naší inspirací. Cvičili jsme s deštníky, malovali duhu, povídali si o vodě.

V rámci barevného týdne jsme si procvičili všechny barvičky kolem nás a do školky chodili každý den v jiné barvě oblečení. Zahráli jsme si na červené hasiče, modré šmoulíky, žlutá sluníčka či zelené žabičky.

Ve školce nás týden provázel Ferda mravenec, který nás pozval do svého hmyzího světa. Na zahrádce jsme pozorovali hmyz pomocí lup.

Neboť se pomalu blíží Velikonoce, začali jsme si povídat o těchto jarní svátcích. Jeli jsme také na výlet a navštívili dětské zábavné centrum Hrošík v Opavě.

Únor u Soviček
I když všude  řádily bacily, naší třídě se nemoci vyhýbaly. A to bylo moc dobře. Mohli jsme si o zdraví povídat, dozvědět se jak pracují v našem těle svaly a kosti. V různých hrách jsme procvičovali naše smysly, byli jsme i sportovci, soutěžili jsme na zimní olympiádě. Samozřejmě jsme všichni vyhráli zlaté medaile.

Zjistili jsme, že se malounko prodlužuje den a to byl důvod, povídat si o tom, pro se střídá den a noc a co ve které části dne děláme. Měli jsme  výstavku hodin, hodinek, budíků a celý týden  u nás kukaly velké kukačkové hodiny.

Únor je měsícem karnevalu a ani u nás tomu nebylo jinak. Tancovali a soutěžili jsme v maskách, v tombole si vylosovali dárečky. O jarních prázdninách některé děti byly doma, některé si užívaly radovánek na horách nebo navštěvovaly Koťátkovou třídu v Bolaticích. Únor byl zkrátka plný aktivit a na tebe, Březne, se moc těšíme.

Leden je tady!

V novém roce a to v měsíci lednu se nám po dlouhé době podařilo jet na výlet. Navštívili jsme bolatickou kavárnu Nil Café a podívali se na betlém v kostele. Pro rodiče jsme uspořádali další výzvu - tentokrát zimní na téma Máme rádi zimu. Celá rodina může malovat, nalepit, vyrobit zimní obrázek. Děti se během ledna seznámily s tradicí tří králů a také si užily trošku sněhu, kdy bobovaly na školkovské zahradě. Díky sněhu mohly děti lépe poznat typické znaky zimní přírody, staraly se o ptáčky v krmítku, dozvěděly se o životě za polárním kruhem.

S pohádkoou O dvanácti měsíčkách si procvičily lidské smysly, povídaly si o lidském těle, zdraví a nemoci, hrály si na p. doktory. Měsíc jsme ukončili zimními olympijskými hrami, při kterých každý vyhrál zlatou medaili.

Prosinec v naší sovičkové třídě

Přišel nejkrásnější měsíc v roce, na který se těší všechny děti. Každé ráno začalo u soviček plněním vánočních úkolů a rozdáním dobrůtky z adventního kalendáře. Celá třída se naladila vánoční výzdobou. Nezapomněl na nás svatý Mikuláš s čertem a andělem, kteří dětem přinesli nadílku.

Nevynechali jsme ani vánoční besídku pro rodiče, tentokrát na zahradě se zdobením vánočního stromečku. Hned den poté nás navštívil Ježíšek se spoustou dárečků. Připomněli jsme si vánoční zvyky a tradice, zpívali koledy a upekli si vánoční muffinky. Děti si užily nadílky od Ježíška a už se těší na dárečky doma. Rodiče jako dáreček dostali vánoční sovičkové přáníčko.

Říjen byl plný podzimních aktivit

I když byl měsíc říjen bohatý na aktivity, bohužel z důvodů velké nemocnosti se všech aktivit nemohly účastnit všechny děti. Byli jsme v Divadle loutek v Ostravě na pohádku O myšce. V rámci týdne knihoven jsme navštívili bolatickou knihovnu a půjčili si i několik knížek.

Hodně jsme si povídali o ovoci a zelenině, určovali jsme kde rostou, jak vypadají, jakou mají barvu a hlavně jak chutnají. Pekli jsme banánové muffiny, udělali si zeleninový salát a uvařili zeleninovou polévku.

Věnovali jsme se také podzimním stromům. Pozorovali jsme je na procházkách, učili je pojmenovávat a hledali jejich plody. Krásně podzimně jsme si vyzdobili naší sovičkovou školku. Rodičům jsme nabídli tzv. Podzimní výzvu. Všechny činnosti související s podzimem rodiče zapisují do připravených listů, mohou některé aktivity i vyfotit a děti si je vlepí do svých deníčků. Podzim je zkrátka plný nápadů.

Září ve třídě Soviček

Ve školce nás po prázdninách přivítalo krásně hřejivé počasí. Do sovičkové třídy nastoupilo 23 dětí, a z toho 5 úplně nových kamarádů. Celé září jsme si povídali o kamarádství, poznávali prostředí školky a Borové, seznámili se s třídními pravidly, které je potřeba ve školce dodržovat. Vyprávěli jsme si o rodině, o tom, kde a s kým bydlíme. Postavili jsme si s krabiček naši vesničku Borovou. Připomněli jsme si také svátek svatého Václava.
Každý den jsme využívali krásné babí léto a chodili na procházky nebo si hráli na naší zahradě. Sklidili jsme naši úrodu rajčátek a zasadili si růžičky a vřesy. V půlce září jsme si udělali společně s rodiči drakiádu. Kalendář nám prozradil, že ke konci září přišel podzim. A tak jsme si o tomto ročním období začali povídat. Těšíme se, co nás v tomto období čeká, neboť příroda se krásně zbarvuje a kouzlí s počasím.