Deníček Štěňátek

Jak jsme prožili duben

     

Měsíc duben začal Velikonočním pondělím, takže jsme se do školky vrátili druhý den plní zážitků z Velikonoc. A i když si pro nás tento čas přichystal opravdové aprílové počasí, stihli jsme toho zažít hodně. Vydali jsme se na návštěvu za kamarády do školky na Borovou, kde jsme dokonce ochutnali dobroty z mléčného baru. Bylo to moc fajn, děkujeme sovičky! Ale také my jsme přivítali v naší školce návštěvu. Přijela milá paní ze Střediska volného času Opava, která nám přivezla ukázat zvířátka. Dva hady, dvě želvy a agamu. Spoustu jsme se toho o nich dozvěděli, mohli jsme si je pohladit a i přesto, že se někteří z nás trošku báli, báječně jsme si to užili

Dále proběhla beseda „Čisté ruce“, kde nám dvě hodné paní sestřičky vysvětlily, jak nebezpečné jsou bacily a jak si máme správně umývat ruce. Podívali jsme se dokonce do opravdové sanitky.

Navštívili jsme také místní knihovnu, kde jsme si prohlédli mnoho zajímavých knih, pohráli si a naučili se, jak se ke knihám nemáme chovat a jak s nimi zacházet. Vždyť se v nich skrývá tolik moudrosti… Byl to měsíc plný hezkých zážitků a my už se těšíme, co zažijeme v tom následujícím.

 

Sluníčkový březen

     

Dětmi dlouho očekávaný a odložený výlet do dětské herničky Hippo v Opavě se nám povedlo uskutečnit na začátku měsíce března. Po opakovaných nemocích jsme se konečně sešli ve větším počtu a mohli jsme vyrazit. Na záda batůžek s dobrotkou a hurá do autobusu! V herničce to žilo - děti skákaly na hradě, vozily se v odrážedlech, klouzaly na klouzačkách a blbnuly v balóncích. Do školky jsme se vraceli sice unavení, ale velmi spokojení.

Přivítali jsme jaro! Sluníčko se konečně začalo objevovat mnohem více a tak jsme se začali věnovat jarním tématům. Poznávali jsme, jak se příroda na jaře mění, které květinky se v trávě či hlíně začínají objevovat jako první, naučili jsme se nové sluníčkové hry a květinkové písničky, zasadili jsme si semínkové srdíčko a učili se pečovat o rostlinky. Společně s dětmi z ostatních tříd jsme pod vedením žabičkové třídy spálili Morenu, abychom zimu konečně vyhnali pryč a přívítali očekávané jaro.

Na konci měsíce jsme se začali připravovat na Velikonoce. Děti si do školky přinesly vyfouklá vajíčka, která jsme ozdobili třpytkami a také pomalovaly barvami. Zdobili jsme ale také sádrová či papírová vajíčka. Z těch plastových jsme si vyrobili hudební nástroje a připomněli si písničky, které jsme se už ve štěňátkách naučili. Plnili jsme úkoly na stanovištích, procházeli velikonoční dráhou a vyrobili si zaječí dekoraci. Nezapomněli jme si upéct beránka - mňam, ten se nám povedl a zajíček nám přinesl dopis, podle kterého jsme hledali velikonoční čokoládová vajíčka. Co pěkného nám asi přinese další měsíc?

 

Haló, pane karnevale!

    

Měsíc únor nám začal přímo pohádkově - ocitli jsme se totiž na maškarním plese. Celý týden byl plný balónků, barev i sladkých lentilek. Povídali jsme si o klaunech a kašpárcích, hledali mezi nimi rozdíly, tvořili jsme cestičku do cirkusu, blbnuli s barevným padákem a plnili zábavné úkoly. Celé téma jsme zakončili třídním karnevalem, na kterém se sešlo spoustu pohádkových bytostí. Hráli jsme hru na pohádkové sochy, házeli si nafukovacími balonky, tancovali na pohádkové písničky a na závěr jsme si pochutnali na dobroučkém občerstvení.

V pohádkovém tématu jsme pokračovali i nadále. Hráli jsme divadlo, dramatizovali známé pohádky, plnili úkoly na pohádkových stanovištích. Dostali jsme se nejen do lidových pohádek, ale také těch modernějších - vyráběli jsme kamaráda Máši, medvěda, hledali tajemné místečko, ze kterého zní znělka Tlapkové patroly, přiřazovali postavičky k jejich pohádkám. Pohádka Císařský trhanec nás přenesla nejprve na císařský dvůr a následně do kuchyně, kde jsme si usmažili dobroučké palačinky.

Druhý měsíc v roce jsme zakončili povídáním o našem tělíčku a zdraví. Hledali jsme potraviny, které nám pomáhají a které naopak škodí. Sestavovali jsme lidskou kostru a poznávali některé důležité orgány. Hráli jsme si s papírovými bacilky a přemýšleli, jak se jim můžeme ubránit. Vyzkoušeli jsme si naše smysly pomocí hmatových balonků nebo třeba ochutnávky tajných potravin. Se zdravotní sestřičkou jsme si povídali o úrazech a nebezpečích, která na nás mohou číhat a jak jim můžeme přecházet. Prakticky jsme si vyzkoušeli ošetřit zranění a poskytnout první pomoc p.učitelce.

 

Sněhový leden

     

V novém kalendářním roce jsme navázali na uplynulé Vánoce a připravovali jsme se na příchod tří králů. Povídali jsme si o tom, kdo tito vzácní pánové jsou, co a proč nesli Ježíškovi, sestavovali jsme betlémskou hvězdu a první týden jsme završili návštěvou kostela a prohlídkou Betléma.

Jelikož nás v lednu přepadla sněhová nadílka, neváhali jsme ani chviličku. Stavěli jsme sněhuláky, bobovali, jezdili na lopatách, koulovali se a dělali ve sněhu andílky. Ve školce jsme si potom o zimě a sněhu povídali, experimentovali jsme s vodou, ledem i solí, kreslili jsme zimní obrázky do pěnového snížku a lepili sněhuláky. Vyzkoušeli jsme si také mnohé zimní sporty - jízdu v bobech, lyžovaní na plastových lyžích, hráli jsme hokej, koulovali se.

Povídali jsme si o tom, jak přežívají zimu zvířátka a jak jim můžeme v zimě pomoci. Obešli jsme všechna krmítka v areálu školy a školky a naplnili jsme je zrníčky. Z jablíčka jsme vyrobili zobání pro ptáčky, které jsme poté zanesli do nedalekého lesíka a pověsili je na větve stromů. Nahlédli jsme také do krmelce a zkontrolovali, zda-li zde mají zvířátka dost potravy.

Nezůstali jsme ale jen v našich končinách, vydali jsme se za daleký polární kruh, kde jsme zkoumali život Eskymáků a zvířátek, která zde žijí. Postavili jsme si iglů, ve sněhu hledali polární zvířátka, lovili jsme ryby, pozorovali tání ledové kry, procházeli polární dráhou a plnili grónské úkoly.

 

Nejočekávanější měsíc v roce je tady!

     

Poslední měsíc tohoto roku začal u nás ve Štěňátkách čertovsky. S dětmi jsme se převlékli za čertíky, v prvním patře jsme vytvořili peklo s ohništěm, soutěžili jsme, řádilli a dováděli. Tancovali jsme na čertovské diskotéce, přikládali pod kotel - zkrátka pekelně jsme si tento den užili! Aby nám ale rožky na hlavičkách nezůstaly natrvalo, radši jsme  brzy tyto převleky vyměnili zpátky za své běžné oblečení. Však taky bylo na čase - blížil se příchod Mikuláše. Ten s sebou nezapomněl vzít andílka i čertíka, co kdyby přece jen někomu ty rohy zůstaly. Jelikož ale máme ve třídě (většinou ;-)) samé hodné děti, neměl letos čertík co na práci. Vzácné návštěvě jsme zazpívali písničku a za odměnu si děti odnesly adventní čokoládový kalendář a spoustu dalších dobrůtek.

Adventní kalendář jsme měli také ve školce - nebyl sice čokoládový, ale placičkový. Každý den jsme vybírali ty děti, které si za své chování zaslouží placičku na tričko. Než ale došlo na poslední placičku, tedy na Vánoční den, bylo potřeba stihnout mnoho věcí. Postavili a ozdobili jsme si stromeček, barevnými polevami si nazdobili perníčky a hlavně jsme trénovali písničky, básničky i taneček na vánoční vystoupení pro maminku a tatínka.

Když přišel ten dlouho očekávaný Vánoční den, děti byly jako na trní - proč už nesmíme jít nahoru? Kdy přiletí Ježíšek? Dá nám dárečky? Tyto i další otázky létaly od rána kolem. Nejprve jsme si přečetli přáníčka z naší vánoční poštovní schránky a že jich bylo! Poté jsme se vydali do jídelny, kde jsme si společně s dětmi z ostatních tříd zazpívali koledy a poslechli si vystoupení skupiny Burianky. Po cestě zpátky jsme kontrolovali, jestli jsme nechali otevřené okno, aby se Ježíšek dostal dovnitř i ven. A pak jsme se konečně dočkali. Zvoneček zazvonil a pod stromečkem leželo spoustu dárků! Mlsali jsme cukroví, hráli si s novými hračkami, poslouchali koledy.. zkrátka jsme si Vánoční den naplno užili.. jen kdyby nám Ježíšek neodnesl zvoneček, který budeme potřebovat na vystoupení...

Společně s rodiči jsme si vytvořili vánoční dekoraci, shlédli jsme pohádku, kterou nám přijelo zahrát divadlo Letadlo a nezapomněli jsme ani na vánoční zvyky - pouštěli jsme lodičky, krájeli jablíčko, odlívali vosk a házeli botou. Prosinec byl v naší třídě zkrátka nabitý a my už se teď těšíme, co nám přinese nový rok a měsíc leden.

 

V listopadu jsme se dostali nejen do lesa, ale také za strašidly

  

V listopadu se třída štěňátek seznámila s podzimními tématy a zajímavými poznatky o lese, keřích, stromech, zvířátkách připravujících se na zimu ale i lesních plodinách, houbách a taktéž o změnách v podzimní přírodě a měnícím se počasí.

Závěrem jsme se ponořili do tajemných halloweenských dní, oslavili jsme podzim dýněmi a strašidly. Upekli jsme si strašidelné linecké cukroví, tancovali na strašidelné diskotéce a uvařili strašidelný pěnivý lektvar. Naučili  jsme se jakže to máme v zimě s teplým oblečením a kam patří,  jaké si oblékáme, aby nám nebyla zima. Seznámili jsme se i s Mikulášskými tradicemi a očekáváme brzkou „nebeskou“ návštěvu i v naší  štěňátkové třídě.

 

Podzimní říjen

     

Druhý měsíc ve školce jsme začali pozorováním měnící se přírody. Poznávali jsme typické podzimní počasí, ačkoli mnohé dny to vypadalo spíše jako v létě, povídali jsme si o dráčcích a zjišťovali, že není drak jako drak. Naučili jsme se nové písničky i básničky o podzimu, poznali některé hudební nástroje, zacvičili si s barevným padákem a vyzkoušeli si pokus s opravdickým ohněm.

Navštívila nás paní ze Střediska volného času Opava a byla to opravdu vzácná pichlavá návštěva - se dvěma malými ježečky. Děti se naučily ježčí básničku, poznávali život těchto zvířátek a mohli si vyzkoušet, zda ježčí bodlinky opravdu píchají. Druhá návštěva byla poté věnována stromům a zvířátkům.

Společně s medvídkovou, koťátkovou a sovičkovou třídou jsme shlédli divadelní představení s názvem "Průzkumník v lese" divadla Letadla. Sbírali jsme houbičky pro zvířátka, čistili řeku a zahráli si na jeleny.

A mezi zvířátky jsme zůstali i na konci října. Poznávali jsme lesní zvířátka, jejich život, jídelníček i to, jak se zvířátka chystají na zimu. Vyráběli jsme bramborového ježečka, papírovou lištičku, skládali zvířecí puzzle a hledali zvířátkům jejich stíny.

Říjen byl nabitý aktivitami a my už se teď těšíme, co nám přinese další měsíc.

 

První měsíc v naší třídě

   

V září jsme přivítali děti zpět do naší školičky a věnovali jsme pozornost adaptaci dětí na nové prostředí a seznámení s kamarády i paní učitelkami. Cvičili jsme se v sebeobsluze, stolování a trénovali ručičky při oblékání. Prohlédli jsme si prostředí mateřské školy, zahradu a taky jsme vyzkoušeli spoustu nových hraček a vytvořili nová přátelství

Povídali jsme si o prvních podzimních tématech, naučili jsme se a dozvěděli spoustu nových věcí. Mlsali, ochutnávali a poznávali jsme ovoce a zeleninu, povídali si o tom, proč je pro naše zdraví důležitá a prováděli jsme s dary podzimu také pokusy. Povídali jsme si o tom, kde bydlíme a seznámili jsme se s okolím naší školky.