Deníček Žabiček

Duben byl v naší třídě plný ekologie i legrácek

     

Měsíc duben začal u žabiček aprílovým pyžamkovým dnem, který se nesl v duchu legrace, aprilovych žertíků, polštářové bitvy, zábavné diskotéky. Neboť je jaro plné barev, prováděli jsme jarní pokusy s barvičkami, vodou a přírodninami. Povídali jsme si o vodě, která je na jaře velmi důležitá. O tom, jakou vodu najdeme na planetě a jak je důležitá pro celou Zemi.

Barevným ekologickým týdnem jsme oslavili svátek Země. Každý den měl určitou barvičku, která nám připomínala určitý přírodní element jako je slunce, voda, zeleň. Navštívili jsme v rámci tohoto svátku kompostárnu v Bolaticich a vydali se také jedno dopoledne na úklid Bolatic.

23.4. jsme si připoměli svátek knih, které jsou pro všechny lidi a především děti velkým přínosem a inspirací. Konec měsíce jsme ukončili čarodějnickým dnem, plným kouzel a lektvarů, čarodějnickými úkoly na stanovištich a diskotékou.

Tento měsíc čekal naše děti zápis do 1. třídy, který všichni úspěšně zvládli. Navštívili nás také pracovnice Slezské nemocnice v Opavě s akcí nazvanou
Čisté ruce. Děti se učily správně si umývat ruce a dodržovat základní hygienické zásady. Prohlédly si také sanitku a vyzkoušely si, jaké to je být nemocný či zraněný.

Duben jsme si v žabičkách hodně užili a přinesl nám spoustu zajimavostí a legrace.

 

Březen a svátky jara

     

Měsíc březen se nesl u žabiček v duchu příchodu jara a velikonočních svátků. Rozloučili jsme se se zimou vynášením Moreny na školkovské zahradě, kde se
sešly všechny oddělení naší školky.

Povídali jsme si o symbolech jara, mezi které patří především velikonoční svátky. Upekli jsme si velikonoční zajíčky, jarní cukroví, zdobili vajíčka fixovou metodou, zasadili osení.

Začal také adaptační kurz pro předškoláky v základní škole, kde se děti seznámí blíže s budovou školy, učiteli a budoucí výukou.

 

Pohádkový únor

     

Únor bývá časem karnevalů, zábavy. Proto jsme se u nás ve školce vydali s Večerníčkem do světa pohádek. Navštívili jsme kočičku a pejska, potkali Červenou Karkulku, tahali velkou řepu s dědečkem a babičkou, vařili kaši s pohádkou Hrnečku,vař! Celé téma jsme zakončili karnevalem ve školce.

Učili jsme se také blíže poznávat své tělo. Povídali jsme si, z čeho se kládá naše tělo, jaké máme smysly, k čemu máme svaly, jak se starat o naše zoubky. Vyzkoušeli jsme si, jaké to je být olympionikem a účastnili se zimní olympiády.

Některé děti se v únoru zúčastnily týdenniho školkovského lyžařského kurzu, který se opět konal na Vaňkově kopci.

V únoru se také v naší třídě konal třikrát kroužek Malý školáček, kde si děti spolu s rodiči zkoušely být školáci a plnili úkoly.

Ke konci měsíce jsme navštívili dětské centrum Hippo v Opavě. Byl to nabitý měsíc plný zážitků, radosti a úsměvu.

 

Leden byl plný sněhu a pohádek

         

Nový rok v kalendáři jsme ve školce uvítali s pohádkou Ledové království. Ve třídě jsme si postavili ledový zámek. Proměnili jsme se na Elsy, Anny a Olafy. Poznávali jsme krásy zimy, kouzlili s ledem a sněhem. Pohádkou jsme poznávali, jak je v životě důležitá láska a přátelství.

Další týden jsme se vydali na jižní pól na Antarktidu. Seznámili jsme se s polárními zvířaty, dozvěděli se spoustu nových věcí, hráli si na tučňáky a eskymáky, stavěli ledové iglu. Ze zimního putování jsme se vydali do světa školáků. Hráli jsme si na školáky, procvičili věci důležité k zápisu do první třídy, navštívili kamarády v první třídě. Pozvali jsme si do školky rodiče na ukázkovou hodinu.

Leden jsme ukončili ve světě pohádek. Připomněli jsme si, které pohádky a pohádkové bytosti známe. Seznamili jsme se ale i s těmi méně známými pohádkami, které četli naše maminky a tatínci. Vše jsme ukončili maškarním plesem ve třídě.

 

Prosinec u žabiček

     

Prosinec, nejkrásnější měsíc v roce, si žabičky náramně užily. Děti plnily se svými rodiči každé ráno v šatně adventní úkol, účastnily se také adventní výzvy a každý den otevíral nějaký kamarád adventní kalendář.

Navštívil nás svatý Mikuláš s andělem a čertem, přivítali jsme maminky a tatínky na vánoční čertovské besídce, vyrobili dáreček pro své blízké. Nezapomněli jsme také nazdobit vánoční stromeček, aby k nám do třídy nezapomněl přiletět Ježíšek s novými hračkami. Ježíšek nakonec přinesl spoustu krásných nových hraček a stavebnic a my se už těšíme na ten nový rok.

 

Lisotpad v naší třídě

         

Měsíc listopad jsme zahájili halowenskou párty. Naše třída se proměnila ve třídu duchů a strašidel, plnou hallowenských úkolů a strašidelných dobrot. Nezapomněli jsme také na své blízké, kteří už nejsou s námi a vyrobili jsme jim dušičkové lucerničky a odnesli je na místní hřbitov.

Podzim je bohatý na různé lesní plody, proto jsme si povídali a hráli s těmito dary. Učili jsme se poznávat stromy a jejich listy, různé druhy hub. Blíží se pomalu zima a tak jsme začali uspávat některá zvířátka. Poznávali jsme, která to jsou a chystali jim zásoby na zimu.

 

Měsíc říjen

         

V měsíci říjnu lidé sklízí svou úrodů ze zahrádek a polí a připravují se pomalu na blížící se zimu. Proto jsme si ve školce povídali o tom, co nám letos vyrostlo na zahrádkách, co s úrodou děláme a jak připravujeme naše zahrádky na zimu. Děti přinášely do školky různé druhy ovoce i zeleniny. Opakovali jsme si s ,,babičkou Bětkou" co je ovoce a co zelenina, kde co roste, jak úrodu uschováváme a co z ní můžeme všechno vyrobit. Ovoce i zeleninu jsme poznávali pomocí všech našich smyslů - ochutnávali je, čichali k nim, osahávali je se zavřenýma očima. Porovnávali jsme velikosti, barvy, tvary, váhu i množství. Udělali jsme si melounové smoothie a ovocné špízy s čokoládou, vytvořili obrázky ze zeleniny, vyrobili si ,,jablíčkovou" knížku, upekli jablíčkové dobroty a ovoce také odšťavnili. Naše tělo dostalo za tento měsíc ,,vitamínovou bombu", takže nás žádná nemoc nemůže teď porazit.

V říjnu naší školku navštívilo divadélko Letadlo s krásnou pohádkou o lese.Říjnové počasí nám přálo a tak jsme každý den vyráželi ven na zahradu nebo na procházky a prohlíželi si podzimní zahrádky a výzdoby.

 

První měsíc u žabiček

     

Kalendář nám ukázal měsíc září a opět se otevřely brány naší mateřské školky. Do žabičkové třídy nastoupilo letos 24 dětí, na které čekaly paní učitelky Věra a Šárka a paní asistentka Veronika. Nesmíme zapomenout také na žabáka Huberta, který se už na děti moc těšil, a který bude děti provázet celým školním rokem. Děti se seznámily s pravidly třídy, se značkami, novými kamarády, s novým prostředím a s paní učitelkami. Postupně začaly navazovat nová přátelství.

Povídali jsme si o tom, kde bydlíme, s kým bydlíme, kdo je nám blízký, co najdeme v našem okolí. Vyrobili jsme si každý svůj domeček se zahrádkou, stavěli ze stavebnic Bolatice, procházeli se po Bolaticích a poznávali své domečky a významná místa. Udělali jsme si také výlet na hřiště do Kravař.

V neděli 10. září byl pro všechny děti připraven Pohádkový les, kterého se zúčastnilo spoustu dětí a velice se líbil. Přejeme všem krásný začátek nového školního roku a spoustu nových kamarádů a zážitků.