Aktuálně

18.05.2023 13:45:24

ATLETICKÝ ČTYŘBOJ STARŠÍCH CHLAPCŮ A DÍVEK

Nejlepších 12 škol okresu Opava bylo pozváno rovnou do finále, které proběhlo na Tyršově stadiónu v Opavě. Toto tréninkové i závodní zázemí opavských atletů nabízí opravdu kvalitní podmínky jak pro pořádání atletických soutěží, tak pro překonávání osobních rekordů v jednotlivých disciplínách. Všichni žáci soutěží ve sprintu na 60 m a vytrvalostním běhu (holky 800 m, kluci 1 000 m). Dělenými disciplínami jsou skok do výšky nebo skok do dálky a hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí.

Do Opavy jela družstva starších chlapců i dívek. Jak holky, tak kluci jeli sbírat zkušenosti a útočit na umístění do 6. místa. V průběhu celé soutěže si všichni zúčastnění připsali celou řadu osobních rekordů a atakovali čelní umístění v jednotlivých disciplínách. Jmenovitě Matyáš Blažek skončil celkově druhý v hodu kriketovým míčkem (63,27 m), Tadeáš Češka obsadil 2. místo ve skoku dalekém (551 cm) a 4. místo ve sprintu na 60 m (7,89 s), Adéla Radošovská si odnesla 4. místo ve vrhu koulí za výkon 7, 87 m a osmá skončila Tereza Pytlíková v hodu kriketovým míčkem (38,25 m). Zmíněné skvělé výkony podpořené bojovností ostatních členů týmů stačilo v konečném součtu bodů na 5. místo chlapců ze 17 přihlášených a 6. místo mezi dívkami z 15ti. Tyto výsledky považuji za velký úspěch.

Věřím tomu, že si holky i kluci své tréninkové nadšení přenesou i do dalšího školního roku a budou se snažit vylepšit zmíněné umístění. Dispozice, tréninkovou morálku, nasazení a hlavu nastavenou na výkon a pokoru mají tito kluci i holky v sobě. Děkuji za ukázkovou sportovní i mimosportovní (chování a vystupování na veřejnosti) reprezentaci školy i obce.

Sestava dívek: Emma Fusová, Adéla Radošovská, Tereza Pytlíková, Viktorie Pašková, Fabiána Peterková

Sestava chlapců: Tadeáš Češka, Matyáš Blažek, Šimon Kozel, Daniel Švan, Petr Kramář

16.05.2023 15:55:06

Čtvrté místo starších kluků v MSK - fotbal

Turnaje ve fotbale mezi školami jsou skvělou příležitostí pro mladé fotbalové talenty ukázat své dovednosti a soutěžit s vrstevníky. Tyto turnaje slouží jako prostředek pro podporu sportu a týmového ducha mezi studenty.

Letos se naše „reprezentace“ probojovala přes dva turnaje až do krajského finále. Tam nás čekalo 5 soupeřů, kteří byli nejlepší ve svých okresech (Ostrava, Karviná, F-M, Nový Jičín, Bruntál, Opava). Postupně jsme se utkali se všemi soupeři a vítěze určila tabulka vzájemných zápasů.

Na úvod nás čekala Karviná, kluci byli pod tlakem, ale ze dvou brejků dokázali skórovat, přesto se nám nepovedlo zápas dotáhnout do vítězného konce. Pak jsme dokázali zvítězit nad Starou Vsí nad O., remizovat s Bílovcem 2:2, prohráli jsme s Vítkovicemi a nakonec porazili Krnov 7:1.

Získali jsme 7 bodů za dvě vítězství a remízu, dali jsme 14 gólů, což bylo nejvíce ze všech týmů, ale celkově to stačilo na velmi neoblíbenou 4. příčku. Přesto si myslím, že kluci odvedli parádní výkony a byli naprosto vyrovnaným soupeřem škol, které jsou fotbalovými akademiemi ligových týmů. Takže fotbal v Bolaticích je na dobré cestě a za to děkujeme také všem, kteří se věnují práci s dětmi a mládeží v našem FK.

Pár fotek zde.

15.05.2023 20:03:15

Energy Street Fotbal

Street fotbal, známý také jako pouliční fotbal, je fenomén, který získává stále větší popularitu po celém světě. Jedná se o alternativní formu fotbalu, která se hraje na ulicích, ve dvoře nebo v jiných neformálních prostředích. Tato forma fotbalu se vyznačuje rychlým tempem, technickými dovednostmi a důrazem na kreativitu a improvizaci. Přináší radost z hry, posiluje a rozvíjí individuální schopnosti hráčů.Proto jsme se poprvé vydali vyzkoušet turnaj konaný poblíž Zemědlského muzea ve Vítkovicích. Podmínky byly poměrně "tvrdé", ale pro všechny týmy stejné.  Po dvou výhrách a jedné prohře ve skupině jsme nešťastně o jeden gól prohláli v prvním utkání playoff. Nevadí, byl to pro nás nový sport a šlo hlaně o zábavu. Žáci navíc měli jedinečnou možnost setkat se osobně s ikonami fotbalového a streetfotbalového světa. Myslím že to byl pro všechny velmi zajímavý den.

 

.

05.05.2023 12:05:03

Němčináři si v úterý vyzkoušeli exit game…. a našli Goethův poklad!

Poslední dny a týdny byly pro naše deváťáky kvůli přijímacím zkouškám hodně náročné, proto jsme se je – alespoň v němčině – snažili přivést na jiné myšlenky a připravit si pro ně nevšední zážitek v podobě únikové hry. V úterý 2. května k nám spolu se třemi studenty zavítala autorka exit game „Goethes Schatz“ (Goethův poklad), paní Eva Czechová ze Slezské univerzity v Opavě. Nejpozději do 80 minut, na což po celou dobu nekompromisně dohlížela časomíra, musely náhodně vybrané skupinky žáků vyřešit (a mnohdy doslova vyluštit) úkoly na šesti stanovištích. Po (zdárném) vyřešení každého úkolu se žákům objevilo číslo, které si zaznamenali do připravené kartičky. Celkem šest získaných čísel tvořilo kód k otevření kryptexu, ve kterém byl schovaný klíč ke Goethově pokladu. Vítězná skupina zvládla celou únikovku ve fantastickém čase – necelých 55 minutách! Věrni Goethově odkazu, který v truhlici zanechal, jsme kryptex znovu zašifrovali, aby měli ten správný požitek ze hry všichni naši hledači. Kromě Goethova poselství ukrývala truhlice i řadu drobných dárečků pro každého účastníka.

Byli jsme vůbec první základní školou, na které se úniková hra uskutečnila, doposud byla směřována spíše na první ročníky středních škol. Velké poděkování patří paní Janě Nálepové a paní Evě Czechové ze Slezské univerzity v Opavě za celou organizaci a našim žákům za to, jak bravurně se s každým záludným úkolem vypořádali (… a vážně si to i užili J).

Fotky z únikovky zde.

05.05.2023 11:49:04

Exkurze pátých tříd

Postřehy žáků pátých tříd, kteří navštívili planetárium

 

Po vstupu do planetária jsme viděli malé modely raket a vesmírných vozítek. U vchodu byla zmenšená zeměkoule a nad ní se houpala železná kulička. To nám dokazovalo, že se naše Země otáčí. V promítací místnosti jsme se dívaly na krátký film s názvem „Naše bouřlivá planeta“. V další expozici jsme si mohli vyzkoušet tvorbu tsunami a tornáda.

                                                                                                                                      Maxim Jandora

V planetáriu jsem si zahrál na pilota stíhačky. S kamarádem jsem bloudil v zrcadlovém bludišti. Byli jsme na promítání filmu „Naše bouřlivá planeta“, dost jsem se z toho poučil. Mohli jsme sprejovat na interaktivní zeď. Byla tam koloběžka, která fungovala jako kolotoč.

                                                                                                                                   Richard Komárek

Hned po příchodu do planetária nás přivítal moc hodný průvodce. Ve filmu o naší planetě  toho bylo hodně, co jsem nevěděl, např. o potopě a zemětřesení v Lisabonu, atd. Líbilo se mi, že jsme si tam  mohli něco koupit. Ještě lepší bylo, že jsme si mohli vše sami projít, bylo tam plno vynálezů a naučných přístrojů. Vyzkoušel jsem si i let ve stíhačce.

                                                                                                                                          Radim Rataj

V úterý jsme jeli do planetária s celou naší třídou i s třídou vedlejší. Když jsme dorazili, čekal na nás pán v promítacím sále, který nám povykládal nejdříve o hvězdách a potom nám pustil film „Naše bouřlivá planeta“. Byl to moc hezký film. Po skončení filmu jsme si mohli projít skoro celé planetárium. Líbila se mi výstava meteoritů a potom hvězdářský dalekohled. Líbilo se mi tu moc a doufám, že tam ještě někdy pojedu.

                                                                                                                             Justýna Schwarzerová

 Foto