Kdo kompostuje, nezlobí
Projekt je zaměřen na oblast životního prostředí environmentální výchovu. Ve škole třídíme papír a plasty - tento systém je úspěšně zaveden již několik let. Cílem projektu je zaměřit se také na třídění a kompostování bioodpadu. Všem žákům školy bude umožněno využít speciálních košů na bioodpady, které budou umístěny na chodbách školy. Žáci 6. a 7. ročníků budou blíže seznámeni s procesem a podmínkami kompostování. Jejich úkolem bude také na třídění bioodpadů ve škole dohlížet, vynášet koše do kompostéru apod.
Návrh ověření dosažení cílů - správné vyplnění pracovních listů (vypracují zapojené skupiny žáků 6. a 7. tříd), dlouhodobé třídění bioodpadu ověřené množstvím nasbíraného bioodpadu, který je umisťován na kompost.
Projekt byl zahájen ve školním roce 2011/2012.
Vedoucí projektu: Mgr Kamila Dominiková
Škola začíná třídit bioodpad.
Naše škola se zapojila do projektu „Kdo kompostuje, nezlobí". Projekt je zapojen do programu na podporu aktivit v oblasti sportu, využití volného času a kultury, který vyhlásila obec Bolatice v roce 2011.
Cílem projektu je zvýšit informovanost žáků o ekologickém nakládání s bioodpady, podpořit sběr bioodpadu do příslušných sběrných nádob (sběrové koše, kompostér) a sledovat přeměnu bioodpadu na kompost. Toto téma dětem nabízí možnost získat určité postoje a návyky, které budou uplatňovat i mimo školu a přispějí svým dílem ke zdravějšímu životnímu prostředí nás všech.
Prací na informačních tabulích a pracovních listech získali žáci 6. ročníku velmi kvalitní teoretické znalosti týkající se bioodpadu, jeho zpracování a kompostování. Vypracované tabule jsou rozmístěny po celé škole a tím nabízejí možnost informovat o této problematice veřejnost.
Pro praktické dovednosti a návyky žáků v třídění bioopadu jsou na chodbách rozmístěny sběrné koše na bioodpad s informacemi, co do koše patří a co nikoliv. Úkolem služby je údržba košů a správné ukládání sáčků do kompostéru, který je umístěn v areálu školy.
Žáci k tomuto projektu přistupovali velice zodpovědně a svědomitě a doufám, že tímto pozitivním přístupem k životnímu prostředí „nakazí" nejenom ostatním kamarády, ale i širokou veřejnost. Mgr. Kamila Dominiková
Co do koše patří: Co do koše nepatří:
Zbytky ovoce, zeleniny plast, sklo, kov
Kávové a čajové zbytky
Zbytky pečiva
Skořápky z vajec, ořechů
Papírové kapesníky, ubrousky
Zvadlé květiny
Odpad z přípravy jídel v žákovské kuchyni